Kvůli útlumu těžby na severu Čech přijdou o práci stovky lidí, vláda projedná pomoc | E15.cz

Kvůli útlumu těžby na severu Čech přijdou o práci stovky lidí, vláda projedná pomoc

ČTK

Vytvoření mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku, podpora rekvalifikací či příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky lomu ohrožené ztrátou zaměstnání, to jsou některá z opatření, která navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). 

Chce tím řešit možné zvýšení nezaměstnanosti v důsledku útlumu těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Návrh, ke kterému má výhrady ministerstvo financí, v pondělí projedná vláda.

Podle materiálu přijde do roku 2021 o práci v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku, kde vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby, 1769 zaměstnanců. Více než 600 z nich ale může najít práci v jiných těžebních firmách v okolí. Těch, kteří nenajdou práci jinde, bude asi 1145.

Materiál počítá s vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích lomu ČSA, podporou rekvalifikací a zmiňuje i příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky dolu ohrožené ztrátou zaměstnání. V úvahu připadají i příspěvky na dojíždění za prací.

Podle předkládací zprávy má MPSV letos na proaktivní opatření v Ústeckém kraji přes dvě miliardy korun z operačního fondu Zaměstnanost. Navržená opatření se ale týkají i resortů průmyslu či místního rozvoje.

Součástí návrhu je i rozšíření kompenzací, které byly schváleny pro horníky z černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji. Vláda ale už na začátku října kompenzace pro horníky z hnědouhelných povrchových dolů schválila. Budou ovšem nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 namísto 7000 korun. Právě s tím dlouhodobě nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO), materiál je tak do vlády předkládán s rozporem.

Vláda před rokem rozhodla, že limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dole Bílina. V ČSA, kde těží Severní energetická, ovládaná miliardářem Pavlem Tykačem, zůstávají zachovány.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.