Další propuštění horníci dostanou kompenzace, vláda pomůže i těm z dolu ČSA

Stávka v OKD je zažehnána

Stávka v OKD je zažehnána Zdroj: Mlada fronta E15

OKD
OKD
Orientační náklady na likvidaci těžebních lokalit OKD (v milionech Kč)
OKD
Zámek Jezerka, na pozadí důl ČSA
8
Fotogalerie

Vláda těsnou většinou schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Havíři pracující na povrchu ovšem budou mít méně než horníci z OKD. Těm vláda kompenzace schválila už dříve. Proti vyplácení kompenzací dalším horníkům je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Výše navrhované kompenzace pro propuštěné havíře, kteří pracují na povrchu, má být nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 korun namísto uvažovaných 7000 korun. Výplata kompenzací by se týkala mimo jiné pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce nebo firmy Slezská důlní díla, která se v minulosti vydělila z OKD. Horníci propuštění z OKD dostanou vyšší částky.

Z materiálu vyplývá, že horníci propuštění z hlubinných dolů mají měsíčně dostat 8000 Kč. Výplata příspěvku má trvat maximálně pět let. Podle návrhu mají do roku 2018 činit celkové náklady na kompenzace asi 200 milionů korun, do roku 2023 pak zhruba 650 milionů korun.

Socialisté a lidovci proti ANO

Na konci července ministři rozhodnutí o kompenzacích odložili. Proti se tehdy postavilo hnutí ANO, pro byla naopak ČSSD. Lidovci se k návrhu stavěli rezervovaně. Nyní ale zřejmě došlo k dohodě mezi ČSSD a KDU-ČSL. Nové znění návrhu podle MPO reaguje na dohodu zástupců odborových svazů a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) právě se zástupci KDU-ČSL, kteří měli na základě zmíněné úpravy přislíbit podporu při schvalování návrhu nařízení. Příspěvek má být hrazen ze státního rozpočtu, kapitoly MPO, a to prostřednictvím státních podniků Diamo a Palivový kombinát Ústí.

Proti příspěvku pro propuštěné horníky vystupoval ještě ráno před jednáním vlády vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který zopakoval, že jde o příspěvek pro uhlobarona a oligarchu Pavla Tykače. Těsné rozhodnutí vlády potom padlo v okamžiku, kdy Babiš opustil jednací sál. Novinářům řekl, že nevěděl, že se bude v tu chvíli o návrhu jednat, a že počítal, že přijde na řadu až jako poslední bod dnešní schůze vlády. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) však nedával Babiš pozor, když ministři na začátku jednání hlasovali o změně pořadu programu.

Již v květnu vláda schválila příspěvky pro propuštěné zaměstnance černouhelné OKD, která je v úpadku. Zaměstnanci, které OKD propustí a u kterých převažovala práce na povrchu, dostanou 7000 Kč/měsíc a ti, u kterých převažovala práce v podzemí, dostanou 8000 korun měsíčně. Příspěvek pro horníky z OKD se má vyplácet po omezenou dobu, a to v rozmezí od tří měsíců do maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku zaměstnance. Se stejným časovým rozmezím počítá i dnes schválený návrh.

Aktuální návrh počítá s tím, že by se výplata kompenzací pro horníky týkala například i hnědouhelného dolu ČSA, u kterého loni vláda zachovala limity těžby. Podle provozovatele dolu, firmy Severní energetická, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač, rozhodnutí vlády znamená postupný útlum těžby, který se dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se zde podle dřívějších informací mohla týkat asi 1900 lidí.

Podle předkládaného návrhu by se výplata kompenzací týkala mj. také zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce, pracovníků báňské záchranné služby, která patří pod černouhelnou OKD, a firmy Slezská důlní díla, jež se v minulosti z OKD vydělila.