MF: Rozhodnutí o slevě pro důchodce připraví rozpočet o 1,7 miliardy | E15.cz

MF: Rozhodnutí o slevě pro důchodce připraví rozpočet o 1,7 miliardy

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí očekává v souvislosti se zrušením části zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu, propad příjmů u daně z příjmu fyzických osob 1,7 miliardy korun. Informovaly o tom ministerstvo financí a finanční správa. Ta zveřejní na internetu podrobnější návod pro poplatníky, jak nově postupovat.

Ústavní soud ve středu zrušil část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu. Vyhověl tak návrhu skupiny 19 senátorů. Z nálezu plyne, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi. „Ministerstvo financí (MF) a finanční správa budou akceptovat závěry uvedené v nálezu Ústavního soudu,“ uvedly k tomu instituce.

Z rozhodnutí soudu podle Ondřeje Moravce z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři plyne, že peníze za loňský rok, které si penzisté odepsat nemohli, se jim pravděpodobně nevrátí. „Pro rok 2013 nemá rozhodnutí účinky, zrušení části zákona totiž neplatí zpětně. Soudy by ale v konkrétních případech mohly rozhodnutí Ústavního soudu zohlednit,“ uvedl.

Nová úprava daně

Slevu na dani může poplatník podle MF nyní uplatnit prostřednictvím svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání za zdaňovací období 2014. Odpovědi na nejčastější dotazy poplatníků týkající se správného postupu při uplatnění uvedené slevy budou zveřejněny 1. srpna na internetových stránkách finanční správy.

Ve Sněmovně nyní bez ohledu na dnešní verdikt čeká na schválení nová úprava daně z příjmu z dílny vládní koalice, která měla slevu pro důchodce znovu zavést.

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že „daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“. V praxi tak důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů. Sporné ustanovení prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku.

145 tisíc pracujících důchodců

V první polovině roku 2013 pracovalo 145 tisíc starobních důchodců, tedy 11,5 procenta z celkového počtu 1,262 milionu seniorů v důchodovém věku do 70 let.

U daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti stouply příjmy státního rozpočtu ke konci června o 4,7 procenta na 41,5 miliardy korun. Inkaso daně z příjmů fyzických osob placené na základě přiznání vykázalo na konci června ztrátu 1,2 miliardy korun, ve stejném období loni to bylo mínus 2,6 miliardy korun. Záporná čísla souvisí s vratkami daně na základě daňových přiznání podávaných z velké části do konce března, které se uskutečňují tradičně v dubnu.

Obere stát pracující seniory? Berňák mlží

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.