Ministerstvo dotovalo opravy bytů, peníze ale měly jít na zdravotnictví | E15.cz

Ministerstvo dotovalo opravy bytů, peníze ale měly jít na zdravotnictví

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rash, E15

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliony určené pro zdravotnictví plynuly do oprav nájemních bytů, ministerstvo zdravotnictví si neuhlídalo dotace, které šly na opravu zdravotnického střediska v obci Bouzov. Obec přitom ve dvou třetinách budovy pronajímá byty. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel pochybení i v dalších případech.

Ministerstvo zdravotnictví podle úřadu nesprávně poskytlo dotace ve výši 68,6 milionu korun určené na opravy regionálních zdravotnických zařízení.

Vedle Bouzova narazili kontroloři na problém také v Praze 11, která dostala desetimilionovou dotaci na zateplení víceúčelové budovy. I když měly být peníze účelově vázány na podporu regionálního zdravotnictví, samotné ministerstvo později souhlasilo s tím, aby radnice část budovy využívala jako školku.

V Jablonci nad Nisou si zase za téměř 1,7 korun pořídili venkovní kamery ke sledování areálu a venkovní osvětlení, což podle NKÚ nespadá do zabezpečení nejnutnějšího vybavení potřebného k včasné diagnostice a případné následné péči.

Město Hořice pak dvoumilionovou dotaci na výměnu oken dostalo na budovu, kterou lékaři využívali jen z jedné třetiny. Na místě kontroloři navíc zjistili, že město nechalo vyměnit jen vnější křídla oken, ta vnitřní nechalo jen opravit. „Město tak část peněz použilo neoprávněně,“ uvedla mluvčí.

Na dotace nárok neměli

Kontroloři prověřovali dotace udělované v letech 2009 až 2012 v rámci programu „Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního zdravotnictví“.

Ministerstvo celkem spolufinancovalo 51 akcí za 790,4 milionu korun, přičemž úřad zkontroloval 22 akcí za 515,8 milionu korun. Nedostatky našel u deseti z nich, uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

V některých případech byl problém s příjemci dotací, kteří na ně neměli mít nárok. „Ministerstvo porušilo pravidla programu, když jeho prostřednictvím poskytlo dotace přes 24 milionů korun na opravy pěti zdravotnických zařízení, která nebyla zřízena obcí nebo krajem, ale byla v majetku obcí, měst nebo církve,“ uvedla Málková.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.