Ministerstvo si znovu nechá zaplatit za to, že si půjčuje. Záporný úrok je navíc rekordní | E15.cz

Ministerstvo si znovu nechá zaplatit za to, že si půjčuje. Záporný úrok je navíc rekordní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí letos prodalo popáté státní dluhopisy v eurech se záporným výnosem. Objem emise činil 100 milionů eur (2,87 miliardy korun). Průměrný výnos byl mínus 0,45 procenta ročně, tedy nejnižší ze všech pěti emisí. Ministerstvo financí o tom informovalo na internetu. Záporný úrok znamená, že investoři v podstatě platí státu za to, že mu půjčili peníze. Poptávka investorů byla podle úřadu 2,7krát vyšší než nabídka.

Ministerstvo financí vydáním eurodluhopisů postupně refinancuje krátkodobě půjčky na peněžním trhu se záporným výnosem. Těmi pokrylo splátku státního dluhopisu vydaného na zahraničních trzích za dvě miliardy eur. Dluhopis byl splatný v červnu 2018.

Ministerstvo financí tak emisí získalo plánovanou jednu miliardu eur. Všechny emise úřad prodal se záporným výnosem. Splatnost dluhopisů je dva roky.

Aukce na primárním trhu pak byly také doplněny prodejem eurodluhopisů na sekundárním trhu z vlastního majetkového účtu MF, a to za 335 milionů eur. "Veškeré prodeje se uskutečnily za záporný výnos, přičemž jeho celková průměrná hodnota dosáhla mínus 0,21 procenta ročně," uvedl úřad. Ředitel odboru Řízení státního dluhu a finančního majetku MF Petr Pavelek upozornil, že díky prodeji eurových dluhopisů státní rozpočet získal dodatečných 4,4 milionu eur (114 milionů korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video