Na antimonopolním úřadě leží unijní projekty za 38 miliard | E15.cz

Na antimonopolním úřadě leží unijní projekty za 38 miliard

Peníze
Peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Igor Záruba, Tomáš Pergler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už tak komplikovaný rok 2013, v němž musí být vyčerpány příděly evropských fondů na léta 2010 a 2011, má další svízel. Jmenuje se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Konkrétně jde o případy veřejných zakázek, které tato instituce řeší. Informaci deníku E15 potvrdilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Antimonopolní úřad se zabývá „evropskými“ projekty, které napadla jednotlivá ministerstva, regionální rady nebo účastníci veřejných soutěží, v souhrnné výši přesahující 38 miliard korun bez DPH. Částka se blíží ročnímu rozpočtu ministerstva obrany.

Zablokované sumy nemohou být vyplaceny konečným příjemcům, neputují k proplacení do Bruselu a ohrožují plnění rozpočtových plánů pro tento rok. Pro srovnání: jde o více než trojnásobek desetimiliardové korekce, která postihla loni rezort dopravy, a skoro o dvacetinásobek medializovaných nesrovnalostí, které zjistily audity a policie v regionu soudržnosti Severozápad.

„Ministerstvo pro místní rozvoj pozorně sleduje problematiku veřejných zakázek, které šetří ÚOHS. Provedli jsme screening aktuálních případů, který se zaměřil na hodnotu dotčených zakázek. Vzhledem k získaným informacím jsme dospěli k závěru, že musíme vyhodnotit také délku lhůt příslušných řízení. Získané výstupy chceme projednat také s Evropskou komisí,“ uvedl první náměstek ministra Daniel Braun.

MMR je národním koordinátorem pro získávání peněz z EU.

Předpokládaná hodnota veřejných zakázek, které řeší ÚOHS Autor: E15

Antimonopolní úřad osmatřicetimiliardovou zácpu nepotvrdil. „Žádnou takovou statistiku nevedeme, nevíme, kde se tato čísla vzala,“ řekl šéf úřadu Petr Rafaj.

Na problém v souvislosti s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže upozornilo MMR vládu. „V některých případech neúměrně dlouhé lhůty pro vydání stanoviska (ÚOHS) způsobují značné komplikace na implementační úrovni. Dosavadní praxe může ohrozit vyčerpání prostředků pro jednotlivé roční zakázky,“ stojí v textu, který dostali ministři na stůl. Pro letošek musí Česko vyčerpat 120 miliard korun, z celkové sedmileté nabídky přibližně 682,1 miliardy korun dosáhlo zatím na 202,1 miliardy.

Obavy z porušení zákona o veřejných zakázkách se týkají především programů Doprava, Životní prostředí a Integrovaného operačního programu. Pozastavený Severozápad ÚOHS neprojednává. „Vzhledem ke skutečnosti, že úřad o podnětech ještě nerozhodl, nedá se tvrdit, že jde o případy porušení zákona. Považujeme však za nutné se v tomto procesu posunout, dopady na Česko mohou být velké,“ sdělila mluvčí MMR Jana Jabůrková.

Dotační kostlivec

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.