Na každého Čecha připadá 156 tisíc korun státního dluhu | E15.cz

Na každého Čecha připadá 156 tisíc korun státního dluhu

ministerstvo financí
ministerstvo financí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce června zvýšil o více než 136 miliard korun na 1,636 bilionu korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 156.000 korun. Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o 223 miliard korun. Během roku 2011 státní dluh stoupl o 155 miliard na 1,499 bilionu Kč.

„Ministerstvo financí využilo příznivé situace na dluhopisovém trhu v prvním pololetí letošního roku. Došlo tak k rozsáhlejšímu vydání dluhopisů pro účely rezervy a získání prostředků na předfinancování státního dluhu, čímž se jistíme proti rizikům v případě eskalace problémů v eurozóně,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

MF mimo jiné vydalo v únoru letošního roku emisi dluhopisu na zahraničních trzích v celkové jmenovité hodnotě dvě miliardy eur (podle nynějšího kurzu 50,9 miliardy Kč). Na domácím trhu pak ČR vydala střednědobé a dlouhodobé dluhopisy za téměř 110 miliard korun. V dubnu pak MF mimo jiné splatilo jistinu tříleté emise dluhopisů za 43,3 miliardy korun.

Krátkodobý státní dluh zůstal na stejné hodnotě jako na konci loňského roku, tedy na 19,3 procenta. Tím byla podle MF udržena cílová hranice 25 procent. Průměrná splatnost státního dluhu ke konci června činila 5,7 roku.

Letos si chce ministerstvo financí podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012 půjčit přes 243 miliard korun. V roce 2013 si hodlá půjčit 230,9 miliardy korun.

Ministerstvo letos rovněž plánuje vydat dvě emise pro občany. V rámci jarní emise prodala dluhopisy za více než 15 miliard korun.

tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video