Na prezidenta Klause zaútočil muž plastovou pistolí | E15.cz

Na prezidenta Klause zaútočil muž plastovou pistolí

Na prezidenta Václava Klause 28. září v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vlevo) z plastové pistole. Policie střelce zadržela, prezident přečkal incident bez újmy.
Na prezidenta Václava Klause 28. září v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vlevo) z plastové pistole. Policie střelce zadržela, prezident přečkal incident bez újmy.
• 
ZDROJ: ctk

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku dnes přiložil muž prezidentu Václavu Klausovi k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Klause nezranil, policie podezřelého muže zadržela a odvezla.

Prezident nechtěl událost příliš komentovat, řekl jen, že jsou lidé blázniví. Po incidentu zůstal podle zpravodajky ČTK na místě a bavil se s lidmi a místním politiky.

Incident se stal krátce před 15. hodinou, když prezident po otevření mostu procházel obklopen davem lidí. Co se vlastně stalo, nezaregistrovali ani ti, kdo stáli v bezprostřední blízkosti.

„Stál jsem vedle prezidenta, když mu muž z druhé strany přiložil k boku pistoli a několikrát stiskl spoušť. Slyšel jsem několik cvaknutí. V první chvíli jsem vůbec nevěděl, o co jde,“ řekl chrastavský starosta Michael Canov. Muž v maskáčích se pak pokusil zmizet v davu, prezidentova ochranka ho ale zadržela a předala policii. Policie nyní šestadvacetiletého muže vyslýchá. Podle svědků byl ozbrojen plastovou pistolí, která se používá ke hře airsoft. Vystřeluje plastové kuličky.

„Tohle se vám opravdu nepovedlo,“ vynadal ale Klaus podle serveru TN.cz své ochrance.

Klaus v Chrastavě otevíral secesní most v Chrastavě, který byl znovu vybudován po ničivých záplavách v roce 2010.

Dle odborníků chybovala ochranka

Za jasnou chybu ochranky prezidenta Václava Klause označil bezpečnostní odborník a někdejší šéf vojenské tajné služby Andor Šándor dnešní incident. „Tohle se dřív nebo později stát mohlo,“ poznamenal Šándor. Ochránci prezidenta však dnes podle něj „fatálně selhali“. Byli prý zřejmě příliš daleko od prezidenta a nedostatečně sledovali osoby, které se k hlavě státu přibližovaly. „Ani ve chvíli, kdy se dotyčný k prezidentovi přiblížil, tak vůbec nic neudělali,“ upozornil odborník.

Se Šándorem souhlasí i muž, který se chráněním ústavních činitelů několik let bezprostředně zabýval. „Když jdete takhle k lidem, tak podle mne by měl být osobní ochránce naprosto těsně u něj a dva další by měli držet perimetr hodně blízko a dívat se lidem na ruce,“ řekl pod podmínkou, že nebude uvedeno jeho jméno. Připomněl, že útočník mohl mít skutečnou zbraň. „Kdyby měl pistoli, tak teď máme mrtvého prezidenta,“ upozornil.

„Něco jiného je, když vám chráněnou osobu 'sundá' ostřelovač na 350 metrů. Ale jestliže někdo vytáhne pistoli v davu a oni zareagují až po nějaké době…,“ řekl tento odborník. Ochranka podle něj teoreticky mohla muže i zastřelit, ochránce totiž musí přímo na místě co nejrychleji vyhodnotit situaci. Může se pokusit vytáhnout vlastní zbraň a střílet, jinak má možnost agresora povalit, vlastním tělem bránit chráněnou osobu a podobně. „Proto ten ochránce stojí půl metru, metr daleko,“ dodal muž.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video