Novým šéfem Lesů České republiky je Daniel Szórád | E15.cz

Novým šéfem Lesů České republiky je Daniel Szórád

generální ředitel Lesů ČR Daniel Szorád
generální ředitel Lesů ČR Daniel Szorád
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes jmenoval novým šéfem Lesů České republiky bývalého obchodního ředitele lesnické firmy CE Wood Daniela Szóráda. Ten do státní firmy přišel z pozice manažera polské pobočky švédského nábytkářského impéria Ikea.

Szórád zvítězil ve výběrovém řízení. Jurečka uvedl, že si všech šest kandidátů nechal prověřit Bezpečnostní informační službou (BIS), zda nemají napojení na organizovaný zločin či „šedou zónu“.

Že by se novým šéfem Lesů měl stát Szórád, ve středu potvrdil zdroj z vedení KDU-ČSL. „Je zajímavé sledovat různé tlaky a dezinformace a především paniku v některých kruzích, které byly v minulosti napojeny na Lesy České republiky, že jim nyní skončí vysávání tohoto podniku přes různé zakázky,“ uvedl následně na svém facebookovém profilu Jurečka.

Szórád má bohatou zkušenost v lesnickém oboru. Byl mimo jiné mezi lety 2001 a 2009 obchodním ředitelem firmy CE Wood, která se nyní soudí s Lesy o 3,72 miliardy korun za zrušené smlouvy.

Neplatné smlouvy

Spor má začátek v lednu 2005, kdy Lesy oznámily, že smlouvy uzavřené bývalým vedením jsou neplatné, a smluvní vztahy proto končí. Zrušení smluv vyvolalo u lesních firem nevoli, což přispělo k pádu tehdejšího šéfa Lesů Kamila Vyslyšela. Firma následně vypsala nové tendry, v jejichž prvním kole CE Wood neuspěla a druhého se nezúčastnila. CE Wood předčasné ukončení smluv odmítla, následné tendry označila za neplatné a svých údajných nároků se začala domáhat u soudů.

Podle místopředsedkyně Společenstva dřevozpracujících podniků České republiky Zdeňky Besedové by měl nový generální ředitel změnit podmínky nyní připravovaných lesnických tendrů 2015+ tak, aby se více dřeva dostalo do regionů k malým a středním dřevozpracovatelům.

Výhody i nevýhody

„V nynějším systému se ke dřevu dostávají jen velcí hráči, což vede k úpadku dřevařství v regionech a ztrátám pracovních míst,“ řekla. K osobě Szóráda Besedová uvedla, že jde podle ní o člověka bez problémové minulosti. Jeho handicapem by podle ní mohlo být to, že je již delší dobu mimo lesnický rezort.

Lesy České republiky by podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Česka Petra Pražana měly pod novým generálním ředitelem změnit směr obchodu se dřevem tak, aby jej dokázaly více ovlivňovat. „Nyní se hraje jen na cenu, Lesy obchod se dřevem vůbec nemají v ruce. Hrozí, že celý byznys se dřevem může ovládnout jedna osoba,“ řekl. Podobně jako Besedová míní, že současný systém vyřazuje malé a střední zpracovatele.

Na rozdíl od Besedové si však Pražan myslí, že Szórádovo působení mimo obor může být jeho výhodou. Podle předsedy České lesnické společnosti Pavla Draštíka je důležité, že v čele státního podniku stane lesnicky vzdělaný odborník.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video