O spořicí dluhopisy byl malý zájem. Stát vybral 1,5 miliardy | E15.cz

O spořicí dluhopisy byl malý zájem. Stát vybral 1,5 miliardy

O spořicí dluhopisy byl malý zájem. Stát vybral 1,5 miliardy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro
Lidé si objednali v rámci jarní emise spořicí státní dluhopisy za 1,45 miliardy korun, informovalo dnes ministerstvo financí. Objednávky byly ve srovnání s předchozími emisemi výrazně nižší, důvodem bylo podle odborníků nižší úročení nabízených dluhopisů. V rámci loňské vánoční emise si investoři koupili dluhopisy za 21,3 miliardy korun, o rok dříve o vánocích dokonce za 30 miliard korun.

Vyvolat nižší zájem o květnovou emisi bylo podle ministra financí Andreje Babiše záměrem. Cílem úřadu bylo totiž nabídnout podle něj snadný přístup ke státním dluhopisům občanům, kteří preferují nejbezpečnější způsob zhodnocení svých úspor, a nikoliv maximalizovat prodaný objem.

„Pokud bychom emisní podmínky neracionalizovali, museli bychom ještě více omezit emise ostatních státních dluhopisů, což by se státu prodražilo,“ uvedl Babiš. Zároveň dodal, že nejlevnějším zdrojem financování zůstává běžný domácí dluhopisový trh.

Nízký výnos

V letech 2012 a 2013 byl totiž podle Davida Kufy ze společnosti Conseq vyplácený výnos oproti standardním dluhopisům obchodovaným mezi velkými investory více než trojnásobně vyšší. Letos výnos ministerstvo financí snížilo na dvojnásobek a vzhledem k podmínkám na trhu s rekordně nízkými úrokovými sazbami a výnosy státních dluhopisů vynese držba nyní vydávaného pětiletého spořícího státního dluhopisu podle něj přibližně 1,8 procenta ročně.

„To sice stále poráží většinu spořicích účtů, klient se ale za to musí vzdát možnosti nakládat se svými prostředky po celých pět let,“ uvedl. Předčasný prodej navíc podle něj dramaticky snižuje dosažený výnos. „Nízkým zhodnocením se tak spořicí státní dluhopisy stávají nezajímavými pro většinu z těch, kteří je v uplynulých třech letech houfně nakupovali,“ dodal.

Přehled emisí státních dluhopisů
Emise Pilotní - podzim 2011 Jarní 2012 Vánoční 2012 Jarní 2013 Vánoční 2013 Jarní 2014
Objem (mld. korun) 20,4 15,3 30 17,5 21,3 1,45

Zdroj: Ministerstvo financí

Ministerstvo financí nabízelo tři typy dluhopisů. Šlo o pětiletý reinvestiční s průměrným ročním výnosem necelá dvě procenta, sedmiletý protiinflační dluhopis a variabilně úročený dluhopis. Ten byl letos novinkou a byl vhodný zejména pro ty investory, kteří očekávají v následujících letech růst krátkodobých úrokových sazeb.

Největší zájem lidé projevili o pětiletý reinvestiční dluhopis, který činil zhruba 77 procent všech objednávek. Následoval protiinflační dluhopis, který si objednala zhruba pětina investorů. Celkem ministerstvo obdrželo 3242 objednávek. Dluhopisy úřad vydá 12. června.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!