Objednávky obligací už přesáhly 13 miliard | E15.cz

Objednávky obligací už přesáhly 13 miliard

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: CTK/Michal Kamaryt

ČTK, krb, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem o spořící státní dluhopisy předčil očekávání ministerstva financí. K dnešní 14. hodině ministerstvo evidovalo objednávky za 12,4 miliardy korun, z čehož už investoři uhradili zhruba 5,6 miliardy. Banky uvedly, že k dnešní 16. hodině evidují přes 17 700 objednávek v celkovém objemu 13,1 miliardy korun. Původní limit emise činil deset miliard. MF o vývoji v objednávkách informovalo na facebookovém profilu spořicích státních dluhopisů s tím, že podrobnosti k navýšení emise sdělí ve čtvrtek.

Původní plány ministerstva počítaly s tím, že dluhopisy bude možné objednávat do 1. listopadu. Podle posledních vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska to ovšem bude možné zřejmě jen do pátku. Dluhopisy by mělo MF následně vydat 11. listopadu.

Výnos jednoletého státního dluhopisu je podle ministerstva dvě procenta. Za 1000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny, což je minimální objednávka, zaplatí zájemce 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun.

V případě pětileté splatnosti jsou k dispozici dva typy dluhopisů, pětiletý kupónový dluhopis a pětiletý reinvestiční dluhopis. U těchto dluhopisů je rostoucí úroková sazba, efektivní zhodnocení dluhopisů by mělo činit u pětiletých dluhopisů přes tři procenta. Úroky budou připisovány každý rok. U pětiletého reinvestičního dluhopisů si zájemce nenechá vyplácet každoročně úrokový výnos, ale bude mu reinvestován v podobě nákupu dalších dluhopisů s tím, že celkový úrokový výnos obdrží k datu splatnosti současně s nominální hodnotou.

Výhodou spořících dluhopisů je oproštění od daně

Spořicí dluhopisy se nebudou zdaňovat. Sice se na ně nevztahuje žádná daňová výjimka, ani žádné osvobození od daně, ale jelikož je jejich nominální cena jedna koruna, díky zaokrouhlení je efektivní daň z dluhopisů nulová.

Hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek se domnívá, že vzhledem ke štědrým podmínkám nabízených dluhopisů je zájem o ně pochopitelný. „Lidé si mohou užívat příznivé relace výnosu a rizika ve srovnání s většinou ostatních možností investic, nicméně jen na úkor státu, potažmo daňových poplatníků,“ uvedl již dříve.

Dluhopisy jsou od pondělka k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále jsou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem.

Autor: ČTK, krb, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video