Odborářům se nelíbí hospodaření České pošty, chtějí parlamentní komisi | E15.cz

Odborářům se nelíbí hospodaření České pošty, chtějí parlamentní komisi

Česká pošta (ilustrační foto)
Česká pošta (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci menších odborových organizací na České poště předali vedení Poslanecké sněmovny žádost o vytvoření vyšetřovací komise k hospodaření podniku. Žádost předali představitelé Federace výkonných zaměstnanců ČR, SOS - 21 a připojilo se k nim několik základních organizací. Uvedli to v tiskové zprávě. Největší odbory na poště, Podnikový koordinační odborový výbor ČP se k výzvě nepřipojil. Podle vedení pošty je hospodaření podniku transparentní.

„Za poslední roky, dle našeho názoru, vedení České pošty nepřistupovalo k hospodaření s finančními prostředky zcela správně. Obáváme se proto, že připravované poskytnutí finančních prostředků ze strany státu může zmizet v nějaké pomyslné černé díře,“ uvedl prezident federace Miroslav Prokop.

Veškeré informace, které Česká pošta musí ze zákona povinně zveřejňovat, jsou podle mluvčího Matyáše Vitíka uveřejněny na webových stránkách společnosti a každý zájemce do nich může nahlédnout. „Činnost České pošty je kontrolována dozorčí radou, jejíž součástí jsou také zástupci odborů České pošty.

Mimořádnou sněmovní schůzi k hospodaření České pošty podnítilo už loni vládní hnutí ANO. Hnutí žádá, aby Sněmovna založila vyšetřovací komisi k zadávání zakázek ve státním podniku v minulých letech. Schůze začala začátkem října, byla ale přerušena. Kdy se k ní poslanci vrátí, není známo.

Kompenzace od státu na zajišťování takzvaných základních služeb bude dostávat Česká pošta podle loni schválené poštovní novely. Pro loňský rok mohly činit až 700 milionů korun, v dalších letech by měla nejvyšší možná částka postupně klesnout až na 500 milionů korun ročně. Náklady České pošty na zajišťování základních služeb měl podle dřívější právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého měli přispívat všichni hráči podle podílu na trhu. Tento plán se ale nenaplnil.

Záruky pro mzdy

Odboráři podle Prokopa požadují jasnou záruku, že bude dostatek finančních prostředků k dorovnání mezd řadových zaměstnanců a zlepšení pracovních podmínek všech zaměstnanců. „Žádáme o prošetření obchodních smluv a postupů managementu České pošty tak, aby se v budoucnu zamezilo nehospodárnému využívání finančních prostředků státního podniku poskytnutých státem,“ dodal.

Od vyšetřovací komise odbory podle sdělení očekávají jasné vyhodnocení nejenom právní zodpovědnosti, ale také zodpovědnosti morální za uplynulá chybná rozhodnutí managementu.

SOS - 21 na podzim požadovala dorovnání platů některých profesí na Moravě na pražskou úroveň. Pošta má přes 31 tisíc zaměstnanců. Letos by měly platy v podniku vzrůst v průměru o 5,6 procenta. To představuje navýšení celkem o 400 milionů korun. Předloni byla průměrná mzda na poště 21 523 korun měsíčně, což bylo zhruba o 4100 korun pod českým průměrem. Za loňský rok by pošta od státu mohla dostat na úhradu základních služeb až 700 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video