ODS své návrhy přednáší nepřesvědčivě, tvrdí Klausův institut | E15.cz

ODS své návrhy přednáší nepřesvědčivě, tvrdí Klausův institut

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Sedmicka

ČTK

Návrhy, které mají usnadnit podnikání, přednáší ODS příliš nepřesvědčivě, respektive je přednášejí "její politici, kteří nepřesvědčují". Tvrdí to Institut Václava Klause v komentáři uveřejněném na webu Klaus.cz. V textu kritizuje místopředsedu TOP 09, ministra financí Miroslava Kalouska za "čiré lidovectví", což je podle komentáře "velmi specifické čecháčkovství, které nás tolik poškozuje".

Kalousek byl v minulosti dlouholetým čelním představitelem KDU-ČSL, necelé tři roky byl předsedou strany a za lidovce byl i ve vládě.

Občanská demokratická strana tento týden zformulovala osm priorit pro závěr volebního období do roku 2014, které mají za cíl obnovit hospodářský růst, snížit nezaměstnanost a zvýšit reálné mzdy. Navrhuje mimo jiné deregulační balíček pro snížení byrokracie pro menší podnikatele a zrychlené odpisy v podnikání. Výkonná rada ODS také znovu kritizovala stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka za jeho nedávná slova o parazitujících živnostnících. Mládek i špičky ČSSD se za tento výrok několikrát omluvili, podle ODS pro to ale „není omluvy“.

„Není divu, že (ODS) využila mimořádnou nahrávku, kterou jí svým, dá se říci zcela nenáhodným, a proto nikoli za chybu považovatelným výrokem nabídl na sjezdu ČSSD Jan Mládek, a je jen logické, že se pokusila na svém zasedání výkonné rady přijít s několika návrhy na usnadnění podnikání v České republice,“ uvedl Klausův institut. Návrhy ale podle něj ODS přednáší nepřesvědčivě, navíc prý není jasné, kde se „z ničeho nic - právě v tuto chvíli vzaly“.

S přesvědčivostí však podle autora textu nemá sebemenší problém koaliční partner ODS, respektive Miroslav Kalousek. „Ten - zcela přesvědčivým způsobem - okamžitě prohlásil, že těmto návrhům (ODS) nerozumí, že mu nebyly předem nijak objasněny a že mu proto není jasné, chce-li ODS tyto návrhy prosazovat s nimi, tedy s TOP 09, nebo s ČSSD … Myslí si náš ministr financí, že ODS má skutečný úmysl prosazovat tyto své návrhy, které Institut Václava Klause nemá sebemenší záměr komentovat, protože se ve své obecnosti komentovat nedají, spolu s ČSSD? Tedy i proti těm lidovcům, kteří už dávno opustili svou poněkud zprofanovanou značku a uchýlili se pod jinou? Nevěříme, že si to skutečně myslí, a proto to musíme označit za čiré lidovectví,“ uvádí institut.

Kritizuje také Kalouskovu stranickou kolegyni, ministryni práce a sociálních věcí Ludmilu Müllerovou za to, že je připravena prosazovat zvýšení minimální mzdy o 500 korun. „Opět čiré lidovectví. Myslí tím prosazovat zvýšení minimální mzdy spolu se svým koaličním partnerem, s ODS, nebo se svým potencionálním budoucím koaličním partnerem, s ČSSD, která si daleko větší zvýšení minimální mzdy na svém sjezdu zformulovala jako jeden ze svých politických cílů?“ ptá se autor komentáře. Ekonomická věda už podle něj dávno ukázala, že zvyšování minimální mzdy nepomůže nikomu.

Jana Havligerová: ODS má dobré cíle, ale špatné střelce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.