Oprava Kuksu v ohrožení. Z tendru byly vyřazeny všechny firmy | E15.cz

Oprava Kuksu v ohrožení. Z tendru byly vyřazeny všechny firmy

Barokní komplex Kuks
Barokní komplex Kuks
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Národní památkový ústav vyloučil z tendru na opravu unikátního barokního komplexu Kuks na Trutnovsku všech osm uchazečů. Projekt záchrany chátrajícího objektu tak je kvůli zdržení soutěže ohrožen a hrozí propadnutí evropské dotace 440 milionů korun.

Opravy by měly začít nejpozději v srpnu 2013, celá revitalizace má být hotová do konce roku 2014. Pokud se termíny nedodrží, Evropská unie peníze nepošle, napsal deník Dnes. „Už ani nevěřím, že se to dá stihnout,“ řekl ředitel územního pracoviště památkářů v Josefově Oldřich Pešek, jež o konkurzu rozhoduje. Odborníci tvrdí, že nynější projekt podpořený EU je poslední šancí pro záchranu Kuksu.

Památkáři sedm z osmi firem vyloučili pro kvalifikaci a osmou kvůli neúplnosti nabídky. Pět ze sedmi firem podalo proti verdiktu námitku, všechny byly zamítnuty. Některé z firem se teď odvolávají k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten teprve začne odvolání řešit a v úvahu připadají i soudní žaloby. Tím se soutěž o několik měsíců posune a pokračovat bude jen v případě, že dá úřad některé z firem za pravdu.

Podle ministerstva kultury konec zatím projektu nehrozí. „Harmonogram byl nastaven s dostatečnými časovými rezervami a současné průtahy v zadávacím řízení prozatím neohrožují samotnou realizaci obnovy památky Kuks,“ uvedlo ministerstvo.

Libor Švec: Kuks už nebude takový, jak ho lidé znali po celá desetiletí

Projekt záchrany památky má název Kuks - Granátové jablko a skládá se z několika dílčích staveb. Hlavní stavbou projektu je památkáři organizovaná přestavba hospitalu za odhadovanou cenu 280 milionů korun. Nejnižší cenu v soutěži ve výši 159 milionů korun nabídla stavební společnost BAK Trutnov.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.