Počet případů koronaviru přesáhl 1,6 milionu, epidemie zpomaluje | E15.cz

Počet případů koronaviru přesáhl 1,6 milionu, epidemie ale dál zpomaluje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Ve srovnání s okolními zeměmi jsme však druzí nejhorší. Očkovaných proti COVID-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 tisíc. V pátek do večera bylo dávek 64 643. 

Od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v Česku aplikovali 2,42 milionu dávek. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Posledních 100 000 nakažených přibylo zhruba za tři týdny. Denní přírůstky případů byly v posledních dvou dnech nejnižší od 5. října, co se týká pracovních dnů. V pátek testy odhalily 3206, ve čtvrtek laboratoře potvrdily 3254 případů nákazy.

Žádné velké vítězství v boji s koronavirem se zatím nekoná. Česká republika má totiž podle údajů webu ourworldindata.org za uplynulých 14 dní přes 54000 nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 507 případů na 100 000 o byvatel (před týdnem to bylo 581 případů) a v porovnání s okolními státy zůstává na druhém místě. Horší je jen Polsko.

Zpomalování šíření nákazy ukazuje i reprodukční číslo, k dnešku se mírně snížilo na 0,81. V pátek bylo 0,84. Číslo udává, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Epidemie polevuje, když je údaj nižší než jedna.

S koronavirem dosud v republice zemřelo 28 396 lidí, úmrtí v posledním týdnu přibývá méně než sto denně. Před tím byl počet úmrtí za den pod stovkou naposledy 20. prosince, v březnu se opakovaně dostával nad 200.

Dosavadní denní maximum v počtu dávek vakcín je čtvrtečních 70 651. Ve všech dnech týdne se počet dávek pohyboval nad šedesát tisíc. Očkování má ukončené 847 356 lidí, potřebné jsou k tomu u používaných vakcín dvě dávky.

Ve středu se otevřely registrace k očkování proti koronaviru pro věkovou skupinu 65 až 69 let. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se bude dál postupovat po pěti letech věku. Na konci června bude při očekávaném tempu dodávek vakcín a rychlosti očkování možné otevřít registrace pro lidi nad 40 let.

Arenberger v pátek také uvedl, že Velikonoce navzdory obavám epidemickou situaci v Česku nezhoršily, nutná je ale opatrnost, protože virus je zrádný a situace nadále křehká. Rozvolňování proto podle něj musí být pozvolné a uvážlivé.

Zvládnutá by epidemie podle Arenbergera byla při sto případech nemoci COVID-19 na 100 000 obyvatel za sedm dní. Nynější hodnoty jsou zatím zhruba trojnásobně vyšší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video