Počet úmrtí s koronavirem se za dva týdny zdvojnásobil nad 2000 | E15.cz

Počet úmrtí s koronavirem se v Česku za dva týdny zdvojnásobil nad dva tisíce

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet úmrtí s nemocí COVID-19 v Česku překročil 2000, zdvojnásobil se za dva týdny. Nemocných je aktuálně víc než 152 tisíc lidí. U většiny z nich má onemocnění mírný průběh, v nemocnicích ale za den přibylo 270 lidí na 5314 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za dnešek zhruba do 18:00 hygienici potvrdili 7698 nových případů koronaviru, což je méně než v pátek nebo ve středu, kdy byla čísla rekordní, ale víc než ve čtvrtek. O víkendu se přitom obvykle méně testuje. Koronavirem se dosud v Česku nakazilo 246 022 lidí, vyléčilo se 91 922 z nich. Počet úmrtí se vyšplhal na 2047, od ranní statistiky se zvýšil o 76 zemřelých.

Počet testů včetně opakovaných u stejného člověka přesáhl dva miliony. Páteční denní počet 44 215 testů byl třetí nejvyšší, zhruba o tisícovku testů víc laboratoře provedly ve středu a o dva tisíce víc ve čtvrtek. Dosud nejvyšší byl v pátek počet odhalených případů nákazy mezi testovanými, dostal se na 34,5 procenta.

Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku v pátek poprvé překročil 15 tisíc. Pátečních 15 252 případů nákazy překonalo zhruba o 300 dosavadní rekord ze středy. Z hospitalizovaných je ve vážném stavu 772. Číslo podobně jako počet lidí v nemocnicích rychle roste, za týden se zvýšilo téměř o třetinu.

Dosud nejvíce lidí s koronavirem za jeden den zemřelo ve středu, bylo jich 121. Za dnešek zatím přibylo 30 úmrtí. Celkový počet nad 2000 začíná převyšovat množství zemřelých na chřipku, se kterou koronavirus někteří kritici opatření proti nákaze srovnávají.

V souvislosti s chřipkou zemře každý rok v Česku 1500 až 2000 lidí. Prezident České lékařské komory Milan Kubek v pátek v České televizi uvedl, že COVID-19 je nyní druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Nejvíc lidí v Česku dlouhodobě umírá na nemoci oběhové soustavy.

Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika (ČR) v počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě ve světě za malou Andorrou. Za celou dobu pandemie je ČR v počtu zemřelých na 100 tisíc obyvatel na 46. místě na světě, ještě minulý týden byla na 61. pozici. Mezi zeměmi Evropské unie se v tomtéž přepočtu posunula za týden ze 14. na 11. místo. Nejhůře na tom jsou v unii Belgie a Španělsko.

V takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který ukazuje riziko nákazy v Česku, je celá země už červená, v nejvyšším třetím stupni rizika. Od minulého týdne se na něj dostalo posledních pět krajů, které ještě byly v nižším oranžovém stupni rizika. Červená barva znamená komunitní šíření nákazy, tedy že se hygienikům nedaří nalézat její zdroje.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Rádio Z v sobotu uvedl, že pro zvládnutí epidemie bude zřejmě potřebné prodloužit nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu. Podobně se ve čtvrtek vyjádřil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Na konec stavu nouze, který kabinet vyhlásil od 5. října, je navázána platnost některých vládních krizových opatření. O prodloužení musí vláda požádat sněmovnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video