Podnikatelé se na kandidátky nehrnou, voliče čeká obvyklý mix matadorů | E15.cz

Podnikatelé se na kandidátky nehrnou, voliče čeká obvyklý mix matadorů

Josef Bernard
Josef Bernard
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova
Pavel Otto

Pavel Otto

V honu na známé osobnosti z byznysu je ČSSD o něco úspěšnější než její úhlavní soupeř, hnutí Andreje Babiše. ANO před krajskými a senátními volbami spoléhalo na vlastníka Student Agency Radima Jančuru nebo majitele Koh-i-nooru Vlastislava Břízu, nakonec je však nepřesvědčilo. Naopak socialisté nasadí na Plzeňsku bývalého generálního ředitele Škody Transportation Josefa Bernarda.

Ani socialisté se však nemohou na kandidátkách chlubit jen neokoukanými tvářemi. Stejně jako jiné strany musely často sáhnout po komunálních a krajských matadorech. Osvědčení politici převažují také u různých regionálních hnutí nebo celostátního uskupení Starostové a nezávislí.

„Jen velice málo schopných lidí, kteří jsou úspěšní ve svých oborech, vstupuje do politiky. Z toho vyplývá jistá frustrace jak stran, tak společnosti. Proto je poptávka po zkušených komunálních politicích,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 šéf STAN Petr Gazdík.

Poslankyně ANO jde proti Babišovi

Vedle starosty Kolína Víta Rakušana bude největším tahákem Gazdíkovy partaje ve Středočeském kraji předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, od roku 2010 místostarostka Pyšel. Překvapením je poslankyně ANO Martina Berdychová, která půjde proti vlastnímu hnutí. Kandiduje za Východočechy, partnera STAN. To bude ve většině regionů poprvé usilovat o přízeň voličů bez TOP 09.

Spekulace, že socialisté na Zlínsku přemluví šéfa České zbrojovky Uherský Brod Lubomíra Kovaříka, se nepotvrdily. Podnikatelé a manažeři, byť méně zvučných jmen, se objevují také na kandidátkách ODS a komunistů. Babiš přiznal, že chtěl přilákat více byznysmenů. „Když vidí ten frontální útok klasických politiků, kteří parazitují na politice tak dlouho, je těžké je přesvědčit,“ prohlásil.

Trio socialistů

Už tradičně se pokusí získat hlasy voličů lékaři a učitelé. Za ANO na Olomoucku pedagog a praktický lékař Oto Košta, za TOP 09 na Plzeňsku primář Klatovské nemocnice Richard Pikner. V Moravskoslezském kraji povede babišovce rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

Mezi nejostřílenější matadory podzimního klání budou patřit Michal Hašek, Jiří Zimola a Jiří Běhounek (všichni z ČSSD). Pokusí se tak o historické prvenství – stát se hejtmany potřetí za sebou. Na nové tváře a vůbec poprvé i na nestraníky, mezi nimiž nechybí podnikatelé či starostové, naopak vsadili na Liberecku občanští demokraté.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.