Policie po osmi letech navrhla obžalovat Radovana Krejčíře

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř Zdroj: CTK

Protikorupční policie navrhla po osmi letech obžalovat uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset lidí. Dozorová státní zástupkyně obdržela od policie v pondělí návrh na podání obžaloby a materiál v současnosti studuje.

Podle dostupných informací případ souvisí s údajným zhruba třímiliardovým celním dluhem za dovoz ropných produktů a pokusem o podvod na státním podniku Čepro. V případě celního dluhu byl prý Krejčíř hlavou zločinného spolčení. Uprchlý podnikatel je také pravděpodobně obviněn z přípravy vraždy celníka.

Policie i státní zastupitelství však odmítli komentovat právní kvalifikaci činu i to, čeho se případ týká. „Spisový materiál jsme začátkem týdne předali na VSZ v Praze s návrhem na podání obžaloby na celkem 11 obviněných osob,“ řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Spis má podle něho 15 tisíc stran.

Policie podle tehdejšího obvinění Krejčíře považovala za hlavu zločinného spolčení, které se pokusilo v souvislosti s dluhem vylákat z Čepra další miliardy. Podle policie skupina zajistila, aby se k vedení Čepra nedostaly obsílky od soudu, který řešil spor mezi Čeprem a Tukovým průmyslem o třímiliardový celní dluh. V Čepru o jednání soudu nikdo nevěděl, a proto k němu nikdo nechodil.

Detektivové začali stíhat Krejčíře spolu s bývalým obchodním ředitelem Čepra Martinem Pechanem také kvůli tomu, že prý měli zajistit, aby v sídle firmy Tukový průmysl bylo nalezeno 250 milionů švýcarských franků (tehdy zhruba pět miliard korun). Jeden z celníků pak měl podle policie při fingované kontrole peníze zajistit. Tukový průmysl by tak uhradil státu celní dluh 2,8 miliardy korun a zároveň by mu vznikla pohledávka nová - zbylé dvě miliardy korun. Zda k tomu měly být použity i padělané bankovky nalezené v Krejčířových firmách, policie tehdy neuvedla.

Z dalšího údajného pokusu o podvod Krejčíře policie obvinila v létě 2006. To už ale spolu s ním začala stíhat i bývalé špičky Čepra. Podle vyšetřovatelů byli podezřelí, že plánovali pro státní firmu nevýhodný obchod, který by připravil Čepro až o čtyři miliardy korun na smluvních pokutách. Toto stíhání bylo ale zastaveno.

Podle žalobců byl Krejčíř také jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech společnosti M5, kvůli němuž byl v roce 2002 zatčen a poprvé umístěn do vazby. Údajně se podílel také na vytunelování firmy Technology Leasing. Oběma případy se nyní zabývají soudy. Kauzu Technology Leasing má na stole odvolací pražský vrchní soud. Městský soud v Praze mu však předtím uložil nepravomocně osmiletý souhrnný trest, kontroverzní podnikatel byl totiž již dříve pravomocně odsouzen za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

Krejčíř utekl české policii v červnu 2005 při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. Podnikatel se poté usídlil se na Seychelských ostrovech. Později odjel do Jihoafrické republiky (JAR).