Policie: Výbuch na palestinské ambasádě nezpůsobilo zabezpečení sejfu | e15.cz

Policie: Výbuch na palestinské ambasádě nezpůsobilo zabezpečení sejfu

Při výbuchuv pražskému Suhdole byl smrtelně zraněn palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál
Při výbuchuv pražskému Suhdole byl smrtelně zraněn palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výbuch na palestinské ambasádě v Praze Suchdole, který začátkem ledna zabil velvyslance Džamála Muhammada Džamála, nezpůsobil nástražný výbušný systém trezoru. Velvyslanec zřejmě držel bombu v rukách. Vyplývá to z dosavadních výsledků vyšetřování pražských kriminalistů.

Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové je ze závěrů odborných znaleckých posudků zřejmé, že nešlo o speciální zabezpečení trezoru. „Tento závěr vyplynul mimo jiné i z vyšetřovacího pokusu, který prokázal, že k výbuchu nedošlo uvnitř tohoto trezoru,“ uvedla mluvčí.

Po teroristickém či jiném násilném útoku, které policie vyloučila hned na začátku vyšetřování, tak kriminalisté nyní vyloučili další vyšetřovací verzi. Podle serveru novinky.cz Džamál s největší pravděpodobností v okamžiku výbuchu ve své rezidenci držel bombu v rukou, které mu exploze doslova utrhla. Tuto verzi potvrdila i mluvčí pražské policie Andrea Zoulová, konstatovala že policie použila, co se týká síly, totožnou výbušninu, s jakou manipuloval zemřelý Džamál.

Server upozornil na to, že i přesto, o jak silnou výbušninu šlo, mínil ji Džamál použít na bezpečnost trezoru, protože policie mimo jiné objevila i dráty k instalaci bomby. A podle informací se velvyslanec obával o něco, co měl uvnitř sejfu. Co to bylo, to policie zatím odmítá říct. Genetická, pyrotechnická a chemická znalecká zkoumání stále nejsou dokončena, další výsledky budou mít vyšetřovatelé podle Zoulové během několika týdnů.

Ambasadora na Nový rok smrtelně zranila exploze, kterou způsobila výbušnina. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam byl trezor krátce předtím přestěhován. Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, ale Džamálova dcera Rana byla krátce po neštěstí přesvědčena, že její otec byl zavražděn.

Policie navíc tuto událost vyšetřuje rovněž jako nedovolené ozbrojování, protože v budově po neštěstí objevila dvanáct zbraní z osmdesátých let. Podle palestinského prohlášení pro policii byly darem od představitelů tehdejší ČSSR. Policisté následně zahájili balistické zkoumání, které má vyloučit, že byl se zbraněmi na území Česka spáchám trestný čin.

Bezpečnost palestinské ambasády nikdo neřešil

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video