Pospíšil chce být přísnější na exekutory | E15.cz

Pospíšil chce být přísnější na exekutory

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chování exekutorů je podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila hlavním problémem v oblasti uplatňování zákonů, které se vztahují k jejich exekuční praxi. „Budeme muset zpřísnit sankce a budeme muset ustavit i sankci v podobě ztráty úřadu exekutora,“ uvedl v České televizi Pospíšil.

Počty exekučních podání překročily půl milionovou hranici už v roce 2009. V posledních letech se tato hodnota pohybuje kolem 700 tisíc podání za rok. Řada exekutorů při své práci nedodržuje zákon a z exekucí se tak stává dobrý byznys. Exekutoři například zabavují výrazně dražší majetek, než je hodnota dluhu.

„Největší nespravedlnost je to, když dlužník neuhradí malý dluh, zapomene na to nebo si toho není vědom, a za několik let poté mu přijde exekuční výměr,“ uvedl Pospíšil. Bohužel podle něj nejsou dodržovány zákony, které byly přijaty. „Problém je v chování exekutorů, ne v právní úpravě,“ komentoval současný stav. Na třetinu exekutorů už ministr podal kárné žaloby za nesprávně provedené exekuce. „Skrze několik novel se od roku 2006 snažím reagovat na to, co praxe přináší, “ dodal Pospíšil.

Od 1. března začne například platit nová vyhláška, která výrazně upraví odměny pro exekutory podle velikosti exekucí. U nejnižšíčch částek poklesnou odměny až od 70 procent. Další chybu, kterou je řetězení dluhů má napravit nový zákon, který je už v ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny. Zákon by měl pomocí tzv. předžalobní výzvy vyřešit také situace, když občan neví o dluhu a přijde exekutor.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video