Pospíšil stáhl kárnou žalobu na Rampulu

Vlastimil Rampula

Vlastimil Rampula Zdroj: CTK

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) stáhl podle informací deníku Dnes kárnou žalobu, kterou podal na pražského vrchního žalobce Vlastimila Rampulu k Nejvyššímu správnímu soudu. Současně je totiž podán druhý návrh na Rampulovo odvolání. Vytýkány mu jsou průtahy v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) a zveřejnění videa s policejní akcí.

Podle advokátky Hany Marvanové, která zastupuje ministerstvo, jde nyní o to, aby Rampula nevyvázl třeba s menším trestem v rámci kárného řízení. Ministr Pospíšil stáhl žalobu i na Rampulova náměstka Libora Grygárka, zůstala jen na žalobce Ladislava Letka, jenž případ Mostecké uhelné přímo dozoroval, píše list. Kárné žaloby podal ministr v lednu kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze MUS.

První návrh na Rampulovo odvolání podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v březnu. Pospíšil mu definitivně vyhověl na podzim, podle soudu se ale neprokázalo, že by Rampula závažně porušil své povinnosti a ministrovo rozhodnutí v únoru zrušil. Rampula se tak do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze vrátil.

Pospíšil poté podal proti rozhodnutí pražského městského soudu kasační stížnost. Podle ministra Rampula závažně porušil své povinnosti například tím, že odmítl poskytnout Nejvyššímu státnímu zastupitelství informace, protahoval vyšetřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu letounů Gripen či zasahoval do případu údajného tunelování Investiční a poštovní banky a kauzy České pivo.

O Rampulově osudu tak podle deníku Dnes může rozhodnout Nejvyšší správní soud právě v rámci kasační stížnosti. Rampula si nyní vyžádal dva týdny navíc, aby se mohl ke spisu vyjádřit, uzavírá deník.