Pospíšilovo poslední vítězství: miliardu pro svůj resort získal | E15.cz

Pospíšilovo poslední vítězství: miliardu pro svůj resort získal

Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo spravedlnosti získalo příslib navýšení rozpočtu na příští rok o zhruba miliardu korun. Dohodl se na tom v pondělí šéf úřadu Jiří Pospíšil a ministr financí Miroslav Kalousek. Premiér Petr Nečas ve středu Pospíšila odvolal s vysvětlením, že ministr úřad manažersky nezvládá. To vzbudilo spekulace, že pravým důvodem mohl být Pospíšilův plán jmenovat Lenku Bradáčovou šéfkou pražského vrchního státního zastupitelství.

Podle Hovorky se Pospíšil domluvil s Kalouskem na navýšení o 950 milionů korun. Peníze by měly zvýšit rámcový rozpočet, který úřadu spravedlnosti pro rok 2013 stanovilo ministerstvo financí v částce 20,209 miliardy korun. Navýšení se má podle mluvčího ministerstva Jiřího Hovorky odvíjet od plánovaného prodeje majetku (250 milionů) a peněz ze soudních poplatků (700 milionů). Tyto finance by jinak skončily ve státním rozpočtu.

„Během pondělního jednání bylo rovněž dohodnuto, že o uvedených úpravách bude vládu informovat ministr financí Kalousek. Ministerstvo spravedlnosti prozatím neobdrželo rozpisový dopis, který by potvrzoval dohodnuté parametry rozpočtu pro příští rok,“ uvedl Hovorka. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob uvedl, že dílčí jednání ke státnímu rozpočtu nebude komentovat.

Nečas už dříve uvedl, že Pospíšila odvolal, protože v době škrtů požádal o navýšení rozpočtu. Škrtat v rozpočtech je podle Nečase klíčová záležitost, když prý dojde k závěru, že některý člen vlády toho není schopen, musí dotyčný z kabinetu odejít. Premiér také po středečním odvolání Pospíšila připomněl, že na jaře „přiměl“ k rezignaci kvůli nezvládnutí rozpočtové kázně ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Nečasovo vysvětlení, že „ztratil důvěru v Pospíšilovu schopnost manažersky a rozpočtově zvládnout resort“, nevěří ČSSD, protikorupční organizace ani státní zástupci. Spekuluje se o tom, že za odvoláním ministra stálo jeho rozhodnutí jmenovat šéfkou pražského vrchního státního zastupitelství ústeckou žalobkyni. Nečas tvrdí, že o záměru jmenovat Bradáčovou nevěděl.

I sám Pospíšil naznačil, že jeho odchod by mohl mít souvislost s tím, že se vybírá nástupce odvolaného šéfa pražských žalobců Vlastimila Rampuly. Uvedl, že odvolání přišlo „náhle a nečekaně v době, kdy měl rozhodnout o obsazení postu vrchního státního zástupce“. ČSSD dala Pospíšilovo odvolání také do souvislosti s vyšetřováním kauzy nákupu letounů CASA a ministrovou nechutí „zametat“ citlivé kauzy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video