Pošta by příští rok mohla dostat od státu dotaci, ale se stropem | E15.cz

Pošta by příští rok mohla dostat od státu dotaci, ale se stropem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká pošta by mohla od příštího roku dostat podporu ze státního rozpočtu, její výše by ale měla být omezena zákonem. Předběžně se na tom dohodli ministři financí Andrej Babiš (ANO) a vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Návrh novely poštovního zákona, která zavádí kompenzaci poště od státu, má v pondělí znovu projednávat vláda. Babiš její přijetí dosud odmítal.

Podle novely by ztrátu pošty z poskytování univerzální služby, tedy z provozu ztrátových poboček nebo z doručování do odlehlých oblastí, platil stát, a nikoliv kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni poštovní operátoři. Maximální možnou částku pro poštu od státu by stanovoval Český telekomunikační úřad. Ministři ale musí najít cestu, jak tento mechanismus do návrhu začlenit.

Pro letošní rok má podle Babiše pošta na účtě 2,3 miliardy korun a ziskové hospodaření, když do dubna měla profit 253 milionů korun, takže pomoc státu nepotřebuje. „Já uznávám, že od roku 2016 bychom měli jednat o nějaké formě pomoci České poště. Samozřejmě tam to musí být zastropováno a nemůže to být bianco šek, jak si pošta představuje,“ podotkl.

Babiš: uznávám, že od roku 2016 bychom měli jednat o nějaké formě pomoci České poště

Podle Chovance je podfinancovanost pošty pět miliard korun a zisk v letošním roce vykazuje jen kvůli tomu, že zcela zastavila investice. Stát si podle něj u pošty objednává službu a za tu by měl zaplatit, stejně jako u Českých drah, které dostávají dotaci 13 miliard korun ročně.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se spolu s Chovancem sešel se zástupci odborů. Ti se obávají, že pokud stát nebude poště kompenzovat ztrátové služby, bude podnik masivně propouštět. Propouštění odhadují na tisíce zaměstnanců ze současných 32 tisíc lidí.

„Chci potvrdit, že stabilizace České pošty jako státního podniku je priorita vlády a vláda je proti rušení poboček České pošty,“ uvedl premiér. Odboráři naznačili, že v případě nepřijetí zákona zváží nátlakové akce. Česká pošta provozuje 3200 poboček, z toho je víc než 1000 ztrátových.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.