Prodej paláce Savarin bude možná prošetřovat irská vláda | E15.cz

Prodej paláce Savarin bude možná prošetřovat irská vláda

Palác Savarin v pražské ulici Na příkopě
Palác Savarin v pražské ulici Na příkopě
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: SJu via Flickr

ČTK

Neúspěšný uchazeč o koupi paláce Savarin v centru Prahy chce vyzvat irskou vládu, aby prodej objektu prošetřila. Firma Flow East, která podle svých slov nabídla nejvyšší cenu, tvrdí, že prodej Savarinu by mohl představovat protiprávní státní podporu společnosti Crestyl, která palác získala. Za zadluženou společnost Ballymore technicky prodej uskutečňovala irská vládní agentura NAMA, která má získávat zpět peníze po kolapsu irských bank. Přesto nevybrala uchazeče s nejvyšší nabídkou.

O dokončení prodeje paláce Savarin v Praze Na Příkopech firmě Crestyl v tomto týdnu informovala společnost Cushman & Wakefield, která bývalému majiteli s prodejem radila. Barokní palác Savarin od Kyliána Ignáce Dientzenhofera v současnosti dává prostor obchodům, kasinu a občerstvení. Mnoho let se ale již počítá s jeho přestavbou spojenou i se zásahem do okolních budov propojujících Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Mělo by se jednat o jeden z největších developerských zásahů v historickém centru Prahy.

Společnost Flow East britského investora Jamese Woolfa uvedla, že vyvolávací cena byla 80 milionů eur (2,16 miliardy korun). „Naše společnost byla koncem loňského roku pozvána, aby se výběrového řízení zúčastnila. Nabídli jsme 81,5 milionu eur, díky čemuž nám Ballymore udělil status přednostního uchazeče. V únoru nám oznámil, že jsme byli vyřazeni z nabídkového přehledu ve prospěch dalších tří uchazečů,“ prohlásil již dříve Woolf. Flow East se poté obrátila přímo na irskou agenturu NAMA.

Wolf: Domnívám se, že irští daňoví poplatníci vyžadují důkladné vládní šetření v tom, jak Ballymore/NAMA vybrali společnost, která nabídla téměř o deset procent nižší nabídku, než je ta naše aktuální

I když Ballymore byl technicky majitelem projektu Paláce Savarin, prodávajícím vlastně byla NAMA, která vlastní nesplacené úvěry firmy, řekla za firmu Flow East Lenka Minářová. Vzhledem k tomu, že Flow East nabídla nejvyšší částku, zdálo se jí, že je v nejlepší pozici dostát cíle NAMA, a to nabídnout nejvyšší možný návrat prostředků pro irské daňové poplatníky, tvrdí Woolf.

„NAMA byla založena za účelem získat zpět peníze daňových poplatníků poté, co se zhroutil irský bankovní systém v roce 2008. Domnívám se, že irští daňoví poplatníci vyžadují důkladné vládní šetření v tom, jak Ballymore/NAMA vybrali společnost, která nabídla téměř o deset procent nižší nabídku, než je ta naše aktuální?“ říká Wolf. Flow East se kvůli prodeji obrátila v Česku na soud.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.