Propad české ekonomiky může být trvalejší, obává se Klaus | e15.cz

Propad české ekonomiky může být trvalejší, obává se Klaus

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zprávy o propadu české ekonomiky podle exprezidenta Václava Klause ukazují, že může jít o trvalejší tendenci, nikoliv o krátkodobý výkyv, který je třeba pouze přečkat, až sám odezní. Klaus dnes v té souvislosti ostře kritizoval vládu Petra Nečase (ODS); míní, že kabinet nedává najevo, že si je vážnosti situace vědom a že s tím chce něco dělat.

Klaus se vyslovil pro radikální změny. Nečas kritiku odmítl, vláda podle něj od roku 2010 prosadila řadu reformních změn, i když v podobě koaličních kompromisů.

Český hrubý domácí produkt podle odhadů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta. Klaus na přednášce na Vysoké škole ekonomické (VŠE) uvedl, že ho stav české ekonomiky v porovnání s jinými srovnatelnými zeměmi značně znepokojuje.

Klaus: Je nutná hluboká změna systému

„Podle mého názoru se nejedná o žádný krátkodobý periodický výkyv, který dříve či později sám odezní, ale který je třeba pouze přečkat, ale o evidentní trend, který má minimálně střednědobý charakter. A mnohé nasvědčuje tomu, že má v sobě prvky, které naznačují, že se může jednat o tendenci trvalejší,“ prohlásil Klaus, podle něhož je v zemi nutná hluboká změna a transformace systému. To musí politici lidem vysvětlit a nebude to snadné a bezbolestné východisko, míní. „Ani tyto změny nemohou vést k okamžitému růstu. Začít se s nimi mělo ale už včera,“ uvedl.

Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Důvodem prohlubujícího se poklesu v posledním čtvrtletí byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Výsledek je výrazně horší, než čekali analytici. ČSSD a odbory uvedly, že za poklesem jsou také chybné kroky vlády.

Klausovi se zdá, že se vláda v „iracionální politické situaci“ ani poklesem nezabývá. „Zdá se, že její jedinou strategií je relativně klidně s minimem jakýchkoliv otřesů dožít do parlamentních voleb v roce 2014,“ prohlásil na adresu vlády, které podle něj chybí jasná ekonomická koncepce, její ministři nemají ekonomické vzdělání a její část se jen jako „černý pasažér“ veze.

Nečas: Vláda pracuje dobře, potvrzuje to důvěra trhů

„Ekonomický a politický program vlády oceňují zahraniční trhy zvýšením ratingu a nejnižšími úroky státních dluhopisů v historii ČR. Kritika všeho a všech není můj program,“ sdělil Nečas. Klaus podle něj jako bývalý premiér dobře ví, jaké to je vládnout v křehké koaliční vládě a jak obtížné je prosazovat hluboké reformy. „Jemu to tehdy koaliční partneři neumožnili,“ prohlásil ministerský předseda.

Exprezident míní, že škrty samy o sobě nevedou k růstu. Kritiku si od Klause vysloužila i opozice, která je podle něj destruktivní.

Klaus dospěl k názoru, že čtvrt století po pádu komunismu se ekonomický systém v ČR stále víc stává systémem politickým. Je stále méně spravedlivý a méně sociální, uvedla bývalá hlava státu. V Česku selhal státem deformovaný trh, dodal.

Recese v Česku teprve kulminuje…

Koruna zděšena výsledkem HDP vyskočila nad úroveň EUR/CZK 26,0

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video