Ředitel DP Lich byl odvolán. Předtím podal trestní oznámení | E15.cz

Ředitel DP Lich byl odvolán. Předtím podal trestní oznámení

Dopravní podnik hl.m. Prahy
Dopravní podnik hl.m. Prahy
• 

Tereza Čapková, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský dopravní podnik podal kvůli nevýhodným smlouvám, které uzavřelo bývalé vedení společnosti, trestní oznámení. Zástupce podniku i firem viní ze spáchání trestných činů podvodu, pletichy při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Konkrétní jména lidí ani firem nechtěli generální ředitel dopravního podniku Vladimír Lich ani pražský primátor Bohuslav Svoboda upřesnit. Lich byl později odvolán z představenstva společnosti.

Dozorčí rada pražského dopravního podniku odvolala ředitele Vladimíra Liche z představenstva společnosti. Ředitelem největší městské firmy Lich zatím zůstává, protože dozorčí rada nemá pravomoc jej odvolat i z funkce ředitele, doporučila ale představenstvu, aby Liche odvolalo i z postu ředitele této největší městské firmy.

Důvodem odvolání je podle předsedy dozorčí rady Jiřího Nouzy (TOP 09) to, že Lich podnikal kroky, které vážně ohrožovaly chod podniku. Odvolání Liche podle Nouzy navrhl místopředseda dozorčí rady David Vodrážka (ODS). Pro pak podle Nouzy hlasovalo deset ze 12 přítomných členů, tedy jak zástupci ODS, tak TOP 09.

„Pan ředitel podnikal kroky, které ohrožovaly chod dopravního podniku, neplnil některá usnesení dozorčí rady a nekomunikoval odpovídajícím způsobem s dozorčí radou,“ řekl Nouza. Dozorčí rada podle něj Lichovi vytýkala například to, že podniku na konci roku končí smlouva na pojištění vozidel a nové pojištění dosud nebylo vyjednáno. Podle Nouzy by tak mohl být ohrožen majetek podniku.

Podle Nouzy Lichovo odvolání nesouvisí s podaným trestním oznámením ani s nedávnou prověrkou nevýhodných smluv dopravního podniku. Primátor Svoboda to ale do souvislosti s těmito kroky dává. „Žádnou jinou souvislost nevidím. Vůbec tomu nerozumím, Lich pracuje dobře,“ řekl . Dodal, že věcí se bude už ve čtvrtek zabývat valná hromada podniku, která bude mimořádně svolána. Plánuje se kvůli tomu také koaliční jednání.

Svoboda odpoledne zdůraznil, že kroky hlavního města a dopravního podniku nejsou důsledkem osobního sporu s minulým vedením dopravního podniku. „Vedení dopravního podniku musí jednat s péčí řádného hospodáře, napravit chybně uzavřené smluvní vztahy a pokusit se chybně vynaložené finanční prostředky získat nazpět,“ konstatoval primátor.

:

Lich k podání trestních oznámení ještě před svým odvoláním z představenstva uvedl, že by se mohlo dotknout zhruba osmi lidí. Dodal, že se dopravní podnik zaměřil zejména na smlouvy, které doposud trvají. Hledáček prověrky pod vedením advokáta Václava Lásky zamířil na jedenáct vytipovaných zakázek.

Cílila hlavně kontrakty spojené s neprůhlednými zahraničními firmami zastupovanými advokátní kanceláří Šachta & Partners, například na dodávky papírových a SMS jízdenek, biosložek do nafty, na obrazovky v metru nebo bezpečnostní systém.

Údajně měly být předražené o více než 0,5 miliardy korun. Někteří dodavatelé se auditu zalekli a podle Licha už sami oslovili , chtěli smlouvy upravit tak, aby byly pro dopravní podnik výhodnější.

Trnem v oku je audit bývalému šéfovi podniku Martinu Dvořákovi. Vedení města podle něj městskou firmu poškodilo. Případného trestního stíhání se neobává. „Znám motivaci pana Licha a primátora. Možná by pánové měli říct, proč podepsali další tři smlouvy bez výběrového řízení na kontrolu analýzy Václava Lásky,“ sdělil serveru E15.cz Dvořák.

Forenzní audit provádí společnost KPMG, s finálními výsledky šetření magistrát veřejnost seznámí podle primátora Bohuslava Svobody na začátku záři.

Autor: Tereza Čapková, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video