Redukcí úředníků školství ušetřilo téměř půl miliardy, bilancoval Dobeš | E15.cz

Redukcí úředníků školství ušetřilo téměř půl miliardy, bilancoval Dobeš

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr školství Josef Dobeš letos propustil 228 úředníků, a ušetřil tak 487 milionů korun. Řekl to na brífinku, kde rekapituloval plnění programového prohlášení. To má Dobeš do Vánoc předložit premiérovi, ze zhruba 30 bodů prý zatím "nesáhl" zhruba na tři; třeba na podporu školních psychologů. V ostatních oblastech ministr svůj úřad pochválil, vyjmenoval třeba spuštění státních maturit, zvýšení platu učitelů nebo přípravu srovnávacích testů. Z odborných kruhů se přitom na Dobeše valí kritika.

„Jedná se o podporu školních psychologů a o podporu bakalářského studia,“ vyjmenoval Dobeš body, v nichž zatím nic neudělal. Oproti programovému prohlášení se prý také změnily podmínky ohledně splácení půjček na vysokoškolská studia. Původně měl absolvent začít splácet při dosažení nadprůměrného platu, nyní by to mělo být při dvojnásobku minimální mzdy.

Dobeš letos vyhodil 12,8 procenta zaměstnanců ministerstva, pod jeho vedením skončilo také pět ústavů ministerstva. V souladu s programovým prohlášením se také letos a v příštím roce zvyšují platy pedagogů. V oblasti regionálního školství ministr zmínil kromě maturit i přípravu plošného testování na základních školách a legislativní změny snižující byrokracii. Právě plošné testování přitom ostře odmítli někteří kantoři, pod výzvu proti testům se dosud podepsalo téměř 1600 lidí.

Co se týká vysokého školství, do konce roku mají jít na vládu dva reformní zákony, které počítají mimo jiné se zavedením školného. Univerzity jsou také od letoška financovány s větším ohledem na kvalitu, nejen na počet studentů. Akademická obec se ale už nyní staví k návrhům zákonů s výhradami, zavedení školného Rada vysokých škol úplně odmítla.

Ministr upozornil i na to, že navzdory klesajícím rozpočtům nesnižuje peníze na vědu a výzkum. „Jednáme o zařazení Prahy do možnosti čerpat evropské programy,“ uvedl s tím, že za jeho šéfování bylo Evropskou komisí schváleno vybudování šesti obřích vědeckých center. Dobeš dále zmínil přípravu zákonů o financování sportu a o dobrovolnictví.

Dobeš mluví o úspěších, v poslední době ho ale stíhá jedna kritika za druhou. Odborníci z praxe dokonce sepsali dopis premiérovi, v němž žádají Dobešovo odvolání, vadí jim jeho údajně chaotické řízení resortu. Dopis má zatím kolem 430 signatářů. Prezident Václav Klaus přitom označil Dobeše za nejlepšího polistopadového ministra školství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video