Rozsudek pro Janouška: tři roky vězení a zákaz řízení | E15.cz

Rozsudek pro Janouška: tři roky vězení a zákaz řízení

Roman Janoušek
Roman Janoušek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tři roky vězení nepodmíněně a pětiletý zákaz řízení. Lobbista a podnikatel Roman Janoušek byl uznán vinným v souvislosti s dopravní nehodou, při které opilý vážně zranil ženu. Podle rozsudku se však dopustil těžkého ublížení na zdraví, nikoliv pokusu o vraždu, jak tvrdila obžaloba. Verdikt není zatím pravomocný, odsouzený podnikatel se proti němu odvolal.

Za pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky Janouškovi hrozilo v horní sazbě až 18 let vězení, státní zástupkyně pro něj nakonec navrhovala trest na spodní hranici - deset let za mřížemi.

Soudce: Janoušek chtěl ujet, ne zabít

Podle předsedy trestního senátu Tomáše Kubovce ale o pokus o vraždy nešlo. Janoušek prý totiž nechtěl auto použít jako zbraň, ale jeho záměrem spíš bylo co nejrychleji zmizet z místa činu. Vzhledem k požití návykových látek nebyl schopen adekvátně reagovat na situaci. Soud také dlouho zvažoval, zda podnikatelovo jednání posoudí jako úmysl, nebo nedbalost. Nakonec se přiklonil k první variantě.

Klasifikaci trestného činu jako pokusu o vraždu odmítal od začátku i Janouškův advokát Vít Široký. „Nepopírám, že došlo k těžké újmě. Nepopírá to ani klient. Ale tato právní kvalifikace je pro mě absurdní,“ uvedl obhájce.

Podnikatel se odvolal

Odsouzený podnikatel se proti rozsudku odvolal. Široký už dříve soudu navrhoval, aby jednání jeho klienta bylo hodnoceno jako nedbalostní jednání, které mělo za následek těžkou újmu na zdraví. Navíc poukázal na Janouškův zdravotní problém v době nehody, díky němuž by měl být případně zcela zproštěn viny.

Janoušek by měl trest podle soudu strávit ve věznici s dozorem.

Žena by bez pomoci zemřela

Janoušek havaroval 23. března 2012 v pražské Vyskočilově ulici. Svým vozem nejprve narazil do auta před sebou, kolizi neřešil a pokračoval v jízdě. Když na následující křižovatce zastavil na červenou, jedenapadesátiletá řidička nabouraného vozu se postavila před jeho vůz. Obžaloba uvádí, že lobbista ženu vietnamské národnosti následně srazil a z místa nehody ujel. Policisté, kteří ho zanedlouho poté dostihli, mu naměřili v dechu přes dvě promile alkoholu.

Řidička utrpěla otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla podle znalců i zemřít. Podnikatel s ní uzavřel dohodu o narovnání, podle obžaloby jí zaplatil 900 tisíc korun.

Janoušek ženu viděl, prokázal posudek

Janoušek se původně hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrací revizní znalecký posudek, podle nějž žena stála před pravým předním světlem startujícího auta.

Janoušek byl označován za šedou eminenci pražské politiky
- Narodil se 3. července 1968 v Praze. Po gymnáziu pracoval jako číšník. Podle médii působil například v hotelu na pražském Tylově náměstí, kde se potkal s některými svými pozdějšími spolupracovníky. V 90. letech vystudoval práva a v roce 2003 získal na Právnické fakultě UK titul JUDr.
- Od první poloviny 90. let podnikal. Jádrem jeho aktivit byl palác Blaník na Václavském náměstí, kde se pořádaly protidrogové přednášky. Právě zde se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl před vstupem do politiky známým odborníkem na drogovou problematiku.
- O nadstandardních stycích mezi Janouškem a primátorem Bémem spekulovala média mnoho let. V březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes řadu odposlechů, které byly pořízeny v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s tehdejším primátorem Bémem. Podle deníku měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na magistrátu.
- O Janouškovi, jenž sám sebe v tisku charakterizoval jako „politického podnikatele“, se psalo jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty. Detektivové se v této souvislosti zaměřili například Janouškovu úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu. Podle médií ale Janouškův vliv ale v poslední době značně klesl, navíc se údajně potýká se závislostí na alkoholu.
- V minulých letech zasedal v orgánech řady společnosti včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. Na ni média upozornila kvůli údajně podezřelým zakázkám od Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo Lesů ČR. V současné době Janoušek není podle obchodního rejstříku v orgánech žádné společnosti.
- Podle spekulací před lety výrazně finančně podpořil i rodící se stranu Věci veřejné. Janoušek i představitelé strany to ale vždy popírali.
- Před soudem stanul Janoušek kvůli dopravní nehodě z března 2012. Podle žalobce svým autem v opilosti srazil ženu, za což byl obviněn z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky; obžaloba navrhovala desetiletý trest. Auto, kterým lobbista ženu srazil, patřilo podle Práva firmě Ora Print. Podle deníku to svědčí o tom, že Janoušek zůstal po svém údajném odchodu z firmy jejím faktickým majitelem skrytým za anonymní akcie. Soud dnes Janouška poslal do vězení na tři roky za ublížení na zdraví a pět let mu zakázal řídit.
- Loni se v tisku objevily informace o tom, že Janoušek prostřednictvím firem Chambon a Kardio Port vydělal stamiliony na podezřelých zdravotnických zakázkách. Podle médií policie prověřuje rovněž zakázky na opravy přehrad pro podnik Povodí Vltavy z let 2007 až 2010.
- Při prošetřování aktivit Janouška a dalšího kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové (nyní Nečasové), šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Následný policejní zásah na Úřadu vlády pak vedl loni v červnu k pádu Nečasova kabinetu.
- Nedávno zveřejněné odposlechy pak znovu upozornily na to, že Janoušek měl velmi blízké vztahy také k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi.
- Začátkem loňského roku Janoušek postoupil operaci hlavy. Podle informací médií mu lékaři odstranili krevní sraženinu, kterou si způsobil již o rok dříve při úraze na lodi.

 

 

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video