S Pavlem do Bruselu odchází šestičlenný tým i vojenští policisté | E15.cz

S Pavlem do Bruselu odchází šestičlenný tým i vojenští policisté

Petr Pavel
Petr Pavel
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Končícího náčelníka generálního štábu Petra Pavla do nové funkce předsedy Vojenského výboru NATO doprovodí šest zaměstnanců ministerstva obrany. Do Bruselu s ním také odjede skupina vojenských policistů, kteří se budou starat o jeho bezpečnost. Prvním vojenským asistentem Pavla se stane Radek Hasala, jeho dosavadní asistent. V čele výboru chce například podpořit solidaritu mezi spojenci nebo rozsáhlejší cvičení.

Funkci předsedy Vojenského výboru NATO, nejvyšší vojenské autority aliance, zajišťuje a platí stát, který předsedu nominoval. Zatímco minulé italské předsednictví do Bruselu vyslalo větší tým, současné dánské je úspornější. „My jsme se snažili inspirovat současným dánským modelem,“ řekl Pavel.

S výjimkou osmi lidí z mezinárodního štábu, kteří jsou v užším kruhu předsedy, se Pavel obklopí pěti dalšími českými vojáky a jedním občanským zaměstnancem. „Konkrétně půjde o jednoho brigádního generála, tři majory a jednoho praporčíka,“ poznamenal generál.

„Mimo tento počet je skupina ochrany, protože veškerou bezpečnost, a to jak předsedy, tak i rezidence, musí zajišťovat stát vlastními prostředky,“ dodal. Ochranku budou tvořit vojenští policisté, kteří budou spolupracovat s bezpečnostními orgány NATO a Belgie.

Udržet spojence pohromadě

Jako svůj hlavní cíl ve vysoké pozici aliance Pavel vidí udržení soudržnosti spojenců. „Aliance dnes čelí problémům, které se projevují s odlišnou urgencí v různých členských zemích. Určitě bude problém takzvaného Islámského státu palčivější pro Turecko než třeba pro Norsko. Stejně tak problémy související s ruskou asertivitou jsou mnohem palčivější pro Pobaltí než pro státy na západě aliance,“ poznamenal Pavel.

Otočíte kormidlem v úterý a ve čtvrtek se to projeví

„Ale přestože míra urgence je z hlediska geografického jiná, tak bychom měli najít do budoucna dostatek solidarity, která je tím základním pojítkem v alianci, abychom tu urgenci vnímali podle těch nejvíce ohrožených a snažili se i jejich pohledem najít řešení, které bude uspokojivé pro všechny,“ zdůraznil generál.

Poznamenal, že NATO se vyznačuje velkou kontinuitou plánovacích a řídících procesů a veškerá opatření jsou projednávaná dlouhodobě. Alianci přirovnal k řízení letadlové lodi. „Otočíte kormidlem v úterý a ve čtvrtek se to projeví,“ poznamenal Pavel s nadsázkou.

Větší cvičení

„Nastupuji do situace, na které jsem se jako náčelník generálního štábu při svých jednáních na vojenském výboru sám podílel, takže by bylo zvláštní, kdybych teď přišel s nějakým souborem revolučních opatření, která by byla odlišná od toho, co se dělo dosud,“ dodal.

Ve výboru chce prosazovat rozsáhlejší spojenecká cvičení. „Vzhledem k tomu, jak intenzivně cvičí Rusko, s nasazením množství prostředků od těch taktických až po strategické, včetně mobilizačních opatření, považoval bych za skutečně lehkomyslné, pokud bychom my necvičili adekvátně,“ poznamenal. Alianční cvičení by proto podle něj měla být v podobném rozsahu jako ta ruská.

„A to nejenom proto, abychom my sami měli jistotu, že všechny činnosti jsme schopni zvládat ve stejném rozsahu. Ale samozřejmě to má za cíl ukázat Rusku, že ty schopnosti máme a jsme připraveni je stejně efektivně použít. Protože jenom taková odpověď může fungovat jako věrohodné odstrašení, aby například Rusko nepodlehlo pokušení své schopnosti proti našim domnělým slabostem vyzkoušet,“ zdůraznil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video