Čapí hnízdo - projekt na evropské dotace nedosáhne | E15.cz

Schillerová odřízla Čapí hnízdo od evropských dotací

V Čapím hnízdě se vylíhl průšvih.
V Čapím hnízdě se vylíhl průšvih.
• 
ZDROJ: J. Poláček, archiv Blesku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministerstvo financí souhlasilo s vyjmutím projektů u sedmi operačních programů tak, jak navrhovala Evropská komise. V tiskové zprávě to dnes uvedlo MF. Vyjmutí se týká i projektu Čapího hnízda. Kvůli padesátimilionové dotaci pro středočeský rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených evropských peněz. Vyjmutí projektu Čapí hnízdo z evropského financování znamená, že projekt zůstává financován z rozpočtu Regionální rady ROP Střední Čechy jakožto poskytovatele dotace.

MF dnes potvrdilo dřívější informací, že Evropská komise navrhla vyjmout 44 projektů ze šesti programů. Navíc v případě Operačního programu Doprava byly vyňaty dva projekty ještě před obdržením dopisu od komise na konci loňského roku. V případě ROP Severovýchod tak šlo o pět projektů, u ROP Jihovýchod o tři projekty, u ROP Střední Čechy o dva projekty, u ROP Moravskoslezsko o jeden projekt, u ROP Střední Morava o 19 projektů a u Operačního programu Životní prostředí o 14 projektů k vyjmutí.

Podívejte se na pořad Ve zkratce a na komentář Martina Čabana o zprávě OLAF

Ve zkratce: Čapí hnízdo? Andrej Babiš je mistrem boje o politické přežití

"Jak ministerstvo financí již dříve předeslalo, vynětí z evropského financování umožní definitivní účetní a finanční uzavření operačních programů minulého programového období ze strany Evropské komise a dosažení plné finanční alokace prostředků vyhrazených z rozpočtu EU na příslušné operační programy," uvedl úřad.

MF dál upozornilo, že všechny regionální rady zmíněných operačních programů, s výjimkou ROP Střední Čechy, s vynětím souhlasily. U ROP Střední Morava a ROP Moravskoslezsko, kde EK navrhla rovněž vynětí, se zatím podle MF vedou jednání s příslušnými regionálními radami.

Ministerstvo zopakovalo, že rozhodnutí o vynětí či nevynětí sporných výdajů z evropského financování nezasahuje do probíhajícího trestního řízení na národní úrovni, ani nemá vliv na případná budoucí správní řízení o odebrání dotace. "Posouzení, zda došlo k porušení podmínek poskytnutí dotace, je plně v kompetenci poskytovatele dotace, který v případě jeho prokázání buď zahájí příslušné správní řízení, případně se připojí jako poškozená osoba s nárokem na náhradu škody v rámci trestního řízení," uvedlo MF.

Co vyřazení Čapí hnízda znamená čtěte zde >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video