Setkání „tří prezidentů“ - Klaus a Zeman kladli věnce k Masarykovu hrobu

Václav Klaus a Miloš Zeman

Václav Klaus a Miloš Zeman Zdroj: ctk

Prezident Václav Klaus spolu se svým nástupcem Milošem Zemanem dnes v Lánech uctili památku Tomáše Garrigua Masaryka. K hrobu zakladatele Československa položili věnec.

Při pietním aktu při příležitosti 163. výročí Masarykova narození politiky doprovázely manželky Livia Klausová a Ivana Zemanová, která se na veřejnosti po boku svého manžela objevuje poměrně zřídka. V lánském zámku, tradičním venkovském prezidentském sídle, je poté čekal společný oběd. Dosavadní hlavě státu Klausovi dnes vyprší mandát a Zeman ho v pátek vystřídá ve funkci.

Končící a nastupující prezident i zástupci parlamentu a vlády u Masarykova hrobu vyslechli státní hymnu a oblíbenou píseň prvního prezidenta Ach synku, synku. Při odchodu ze hřbitova se oba politici i jejich manželky podepsali do obecní kroniky a kroniky sboru lánských dobrovolných hasičů. Poté nasedli do aut a odjeli poobědvat na zámek.

Návštěvu politiků si nenechaly ujít davy lidí, mezi nimi i řada sokolů. „Chodím sem pravidelně na každé výročí. Jsem sokol a my jsme všechny prezidenty uctívali,“ řekl František Kratina ze Stochova. Kvůli přítomnosti dvou prezidentů, odcházejícího a nastupujícího, měl dvojnásobný důvod k účasti. Očekává ale, že budoucí hlava státu i členové vlády „něco udělají pro lidi“. „Pro ty prosté lidi, ne pro ty bohaté,“ podotkl.

Masaryk si Lány velmi oblíbil, později se staly místem jeho posledního odpočinku a hrob rodiny Masarykových byl symbolem československé demokracie i v dobách totality.

V lánském zámku bydlel v období druhé světové války i prezident Emil Hácha. Poté byl zámek využíván sporadicky, o jeho oživení se postaral až první polistopadový prezident Václav Havel. Zámek pravidelně navštěvoval i jeho nástupce Klaus.

Komentář E15: Václav Klaus - prorok, který zapomněl doříct své proroctví

David Klimeš: Vládě se bude lépe dýchat pod Zemanem