Singer: Nezaměstnanost klesne na pět procent, mzdy příští rok porostou | E15.cz

Singer: Nezaměstnanost klesne na pět procent, mzdy příští rok porostou

guvernér ČNB Miroslav Singer
guvernér ČNB Miroslav Singer
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezaměstnanost se v příštím roce bude dál snižovat na dosud nejnižší hodnoty nad pěti procenty, řekl dnes v Brně guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer. Povede to k růstu mezd, které se od krize příliš nezvyšovaly, uvedl při diskusi s průmyslníky. Česko má podle Singera za sebou nejdelší recesi, která se zdá být u konce.

O ukončení krize svědčí řada čísel z české ekonomiky, uvedl Singer. „Největším překvapením je trochu nižší růst mezd. Je vidět, že krize byla hluboká,“ dodal. Podle něj se ale na druhé straně vyčerpává volná pracovní síla.

V příštím roce bude nezaměstnanost na pěti procentech, věří Singer

Nezaměstnanost se v květnu v Česku snížila na 6,4 procenta z dubnových 6,7 procenta. Bez práce bylo 465 689 lidí, což je nejméně od června 2009. Volných míst bylo 92 701, tedy nejvíce od prosince 2008. Podle Singera nezaměstnanost bude dál klesat až k pěti procentům v příštím roce.

Singer: Na intervencích nic nezměníme

Singer dnes připomněl, že ČNB pro příští rok očekává více než tříprocentní růst českého hrubého domácího produktu. Podobný růst očekává mimo jiné také OECD. Zvyšovat by se měly také výstupní ceny podniků o dvě procenta. Guvernér centrální banky také zopakoval její dlouhodobé stanovisko ohledně devizových intervencí. ČNB je neukončí dříve než ve druhé polovině roku 2016.

„Nevím, co by se muselo tak strašlivého stát, že bychom to měli ukončit dřív,“ uvedl Singer. Ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub dnes v Brně uvedl, že aktuální hodnota kurzu koruny není dramaticky podhodnocena. Po uvolnění kurzu očekává v delším období posílení měny o 1,5 až dvě procenta.

Graphical visualization of Czech Republic GDP Annual Growth Rate

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.