Smlouvy zveřejňuje v registru jen desetina úřadů a podniků, kterých se povinnost týká | E15.cz

Smlouvy zveřejňuje v registru jen desetina úřadů a podniků, kterých se povinnost týká

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za první měsíc fungování centrálního registru smluv v něm zveřejnilo kontrakty přes 900 úřadů a podniků. Je to asi desetina z těch, které to mají za povinnost. Tvrdí to iniciativa Rekonstrukce státu, která uzákonění povinného zveřejňování smluv podporovala. V registru bylo za červenec téměř 9900 smluv v celkové hodnotě přes 144 miliard korun, naprostou většinu částky tvoří smlouva mezi státním dopravním fondem a státní správou železnic na opravy či stavby tratí.

Registr byl spuštěn 1. července. Všechny smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun bez DPH do něj musí vkládat státní, krajské a obecní úřady či firmy i Česká televize nebo Český rozhlas a veřejné vysoké školy. Do konce července bylo do registru vloženo 9826 kontraktů 939 úřadů, organizací a firem. „Jde zatím o necelou desetinu subjektů, které mají smlouvy zveřejňovat,“ uvedl mluvčí Rekonstrukce státu Václav Zeman.

Naprostou většinu ze zmíněné celkové hodnoty smluv v registru tvoří jedna smlouva Státního fondu dopravní infrastruktury se státní Správou železniční dopravní cesty na poskytnutí peněz z rozpočtu fondu, která má hodnotu včetně dodatků zhruba 130 miliard. Plnění smlouvy je mimořádně vysoké pravděpodobně proto, že obsahuje i peníze určené na předfinancování staveb, na které potom budou čerpány evropské dotace.

Další dvě ze tří nejdražších smluv v registru již dosahují hodnot pouze v řádu stamilionů korun. Jsou to kontrakt za 500 milionů mezi Zlínským krajem a Krajskou nemocnicí T. Bati ve Zlíně na vzetí akcií z oběhu a smlouva ministerstva obrany na polní boty v hodnotě 321 milionů.

Z ministerstev zatím zveřejnilo alespoň jednu smlouvu devět resortů. Pět resortů včetně Ministerstva financí ČR či Ministerstva dopravy ČR nezveřejnilo zatím jediný kontrakt

V registru se v prvním měsíci fungování objevily podle Rekonstrukce státu smlouvy od všech krajů a zhruba od poloviny veřejných vysokých škol. „Z ministerstev zatím zveřejnilo alespoň jednu smlouvu devět resortů. Pět resortů včetně Ministerstva financí ČR či Ministerstva dopravy ČR nezveřejnilo zatím jediný kontrakt,“ sdělil mluvčí iniciativy.

Zveřejněny byly také smlouvy kritiků registru. Patnáct smluv v hodnotě přes 288 milionů korun zveřejnila třeba pražská Fakultní nemocnice v Motole, jejíž ředitel Miloslav Ludvík v médiích či na svém blogu prohlašoval, že povinnost zveřejňovat smlouvy ohrozí životy pacientů.

Osm desítek smluv zveřejnil i pivovar Budějovický Budvar, pro který lidovečtí poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) prosazují výjimku ze zveřejňování smluv. Pod ministerstvo zemědělství Budvar spadá. Podle zastánců výjimky by uvádění smluv v registru odkrylo obchodní strategii pivovaru a ohrozilo jeho postavení na trhu. Ve smlouvách, které zatím Budvar do registru vložil, však chybí údaje o hodnotě a další podrobnosti, část údajů je začerněna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video