Sobotka vyzval Babiše: Bojujeme proti šizení státu, vysvětlete své transakce | E15.cz

Sobotka vyzval Babiše: Bojujeme proti šizení státu, vysvětlete své transakce

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) do konce dubna vysvětlí své obchodní transakce, jak ho k tomu ve středu vyzvala Sněmovna. Sobotka uvedl, že nelze bagatelizovat usnesení poslanců. Babiš ve středu sněmovní usnesení odmítl s tím, že diskusi poslanců považuje za manipulaci a lži a že nebude nic zdůvodňovat. Dnes podle serveru Novinky.cz uvedl, že transakce a Agrofertem ve Sněmovně vysvětlí.

"Pokládám za nezbytné, aby člen vlády, která ve své politice klade velký důraz na boj proti daňovým únikům, podvodům a šizení státu, nebyl sám podezírán z toho, že používal neférové nebo dokonce nezákonné praktiky k tomu, aby se vyhnul placení daní. Podobná podezření poškozují nejen pověst ministra financí, ale dobré jméno celé naší koaliční vlády," uvedl Sobotka.

Sobotka

"Žijeme v parlamentní demokracii, vláda se na základě Ústavy v konečném důsledku odpovídá ze své činnosti Poslanecké sněmovně. Místopředseda vlády a ministr financí A. Babiš by proto neměl usnesení PS bagatelizovat či zpochybňovat a měl by na něj rychle odpovídajícím a dostatečným způsobem reagovat," napsal premiér.

Sněmovna ve středu Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Pokud šéf ANO požadavek nenaplní, premiér by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky. Jaké, dokument neuvádí. Sobotka ve svém prohlášení také žádné důsledky vůči vicepremiérovi a ministrovi financí nezmínil.

Premiér dnes také vyzval Babiše, aby ministerstvo financí respektovalo dřívější výzvu rozpočtového výboru Sněmovny ohledně kontrol korunových dluhopisů, které nepodléhají zdanění. "Finanční správa je povinna garantovat občanům, že ve všech případech postupuje striktně v souladu se zákonem, zcela objektivně a podle zásady padni komu padni," napsal Sobotka.

Babiš Novinkám.cz řekl, že své příjmy za posledních 20 let vysvětlil už několikrát a že to udělá znovu. K témuž vyzval i Sobotku a předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. "Transakce s Agrofertem vysvětlím Sněmovně v požadovaném termínu," doplnil.

Rozpočtový výbor Sněmovny vyjádřil podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony. Babiš sám čelí kritice kvůli tomu, že nakoupil korunové Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.