Sobotka zatím Drulákův konec nežádá. Musí se ale držet vládní linie

První náměstek ministra zahraničí Petr Drulák

První náměstek ministra zahraničí Petr Drulák Zdroj: E15

Náměstek ministra zahraničí Petr Drulák by měl respektovat politiku vlády v oblasti lidských práv. Jasný vzkaz mu ve středu z Washingtonu poslali premiér Bohuslav Sobotka a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. V Praze ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v reakci řekl, že všichni jeho úředníci zahraniční politiku vlády respektují a budou respektovat. Obdobně se vyjádřil i Drulák.

„Především platí, že pan náměstek Drulák, stejně jako další zaměstnanci vlády, musí respektovat politiku vlády,“ řekl novinářům Sobotka ve středu odpoledne místního času. „Stejně pečlivě, jako jste poslouchali vy naše projevy, tak já věřím, že stejně pečlivě je poslouchali i vysocí státní úředníci,“ poznamenal zase se zřejmým odkazem na Druláka Hamáček. Náměstkovo odvolání ale nyní Sobotka nepožaduje.

„Nelze než souhlasit s vyjádřením pana premiéra. Všichni úředníci ministerstva zahraničí respektují a budou respektovat zahraniční politiku vlády,“ vzkázal Zaorálek přes svoji mluvčí. Ministrův náměstek prostřednictvím svého sekretariátu sdělil, že „souhlasí s premiérem, jelikož úředníci musí plnit vůli vlády“.

Havlovská politika je chybná a škodlivá, prohlásil dříve Drulák

Drulák v minulosti označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé. Právě Havlův odkaz i jeho důraz na prosazování lidských práv jsou přitom jedním z hlavních akcentů současné Sobotkovy návštěvy v USA, která ve středu vyvrcholila odhalením Havlovy busty v budově Kongresu.

Za nápad umístit Havlovu bustu v centru americké demokracie poděkoval Sobotka českým krajanům, kteří s ním přišli. Její odhalení pak po setkání se šéfem Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem a šéfkou demokratů v dolní kongresové komoře Nancy Pelosiovou označil za velkou čest pro celou Českou republiku.

Zatím nejtvrdší kritika. McCain se pustil do Zemana

„Pro mě osobně to byl velmi silný zážitek, ta slavnost byla skutečně krásná,“ poznamenal premiér. Slova vlivného senátora Johna McCaina, který kritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho postoj k Rusku, příliš komentovat nechtěl.

Hamáček dodal podrobnosti o schůzce s předáky Sněmovny reprezentantů. Diskutovalo se podle něj o otázkách spolupráce Česka a USA, o aktuální situaci na Ukrajině nebo o možnosti, aby Spojené státy dodávaly Evropě zkapalněný plyn. Boehner prý českou stranu ujistil o připravenosti Kongresu přijmout příslušné legislativní kroky.

Petr Drulák: S novým přístupem vlády k Číně nemáme co ztratit