Sobotka zaútočil na ANO: Hnutí se rozpadne, už do něj pronikají kmotři | E15.cz

Sobotka zaútočil na ANO: Hnutí se rozpadne, už do něj pronikají kmotři

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hnutí ANO v Praza začali ovládat zkompromitovací členové ODS a TOP 09 napojení na kmotry. Tvrdní to premiér Bohuslav Sobotka s tím, že se ANO v budoucnosti rozpadne. Místopředsedkyně ANO Věra Jourová to odmítá. Podle ní lidé, kteří měli podezřelou minulosti, už v ANO nejsou.

Sobotka se na adresu ANO vyjádřil ostře po informaci, že předsedkyní pražského ANO se v pátek stala místostarostka desáté městské části Radmila Kleslová, která byla donedávna členkou sociální demokracie.

„Pokud vím, paní Kleslová s panem Babišem v minulosti dlouhodobě odborně spolupracovala, a tak není překvapení, že ji požádal o pomoc v situaci, kdy mu pražské ANO začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09, spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta,“ uvedl na adresu svého koaličního partnera Sobotka.

Jourová potvrdila, že hnutí muselo loni na jaře řešit personální problémy. „Neznám přesně ty osoby, o kterých je to podezření. Nějaké případy tam byly a ti lidi už jsou pryč,“ uvedla Jourová. Podle ní je třeba situaci v Praze zkonsolidovat, což bude mít Kleslová na starosti. Dohlédne prý také na to, „aby se do hnutí bývalí členové z ODS a TOP 09, kteří mají temnou minulost, neinfiltrovali“. Podle Jourové si bude muset Sobotka s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem tuto záležitost vysvětlit, vyjádření Sobotky vnímá prý ANO velmi negativně.

Kleslová podle Jaromíra Hasoně z tiskového oddělení hnutí ANO své členství v sociální demokracii ukončila 14. února a do ANO vstoupila o den později. „V ČSSD ale podobné přestupy moc rádi nevidíme, takže až ANO splní svou historickou úlohu a v budoucnosti se rozpadne, bude to mít paní Kleslová s návratem do ČSSD těžké,“ napsal také Sobotka, podle něhož dvojí členství není u sociální demokracie možné.

Babiš: V Praze k nám vstoupili bezvýznamní členové ODS a TOP 09
Babiš na dotaz deníku Právo přiznal, že pražská organizace má personální problémy. „Je pravda, že v hlavním městě se stali členy našeho hnutí někteří příznivci Jana Bürgermeistera a Pavla Béma za řízení bývalé pražské předsedkyně Soni Tománkové. Tím, že jsme demokratické hnutí, tak do toho centrála nezasahovala, ale teď se z toho stal problém, který budeme řešit,“ řekl Právu Babiš.
„Ti lidé, kteří k nám nalezli, jsou jen bývalí bezvýznamní členové ODS a TOP 09, to nejsou žádní kmotři. Ti skuteční kmotři, kteří finančně zatížili Prahu a byli jedna parta s Bémem, jsou teď za ČSSD náměstci na školství jako pan Hulinský nebo kandidují za sociální demomkracii do europarlamentu jako pan Poche,“ doplnil Babiš.
Kleslová údajně spolupracovala s komunistickou rozvědkou
Kleslová byla podle médií do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. Jako referentce zvláštní činné zálohy jí bylo uděleno krycí jméno Lia a měla mít za úkol nábor nových kádrů a jejich výchovu pro špionáž. Kleslová se ale hájí podobně jako šéf ANO Andrej Babiš tím, že byla v evidenci rozvědky vedena nevědomě.
Podle Jourové Kleslová podezření ze spolupráce s rozvědkou odmítá. „Není pravda, že by byla nějaká špionka nebo něco takového. Je to zkušená komunální politička,“ uvedla Jourová.
Po roce 1990 Kleslová mimo jiné zasedala v dozorčích radách firem Vítkovice Steel, Unipetrol Trade a Benzina. Byla i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video