Stát chce zvýšit rozpočet na vědu, má dostat 36 miliard | E15.cz

Stát chce zvýšit rozpočet na vědu, má dostat 36 miliard

ČTK

Stát by mohl příští rok na vědu a výzkum dát 36,1 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy korun více, než s čím počítal původní střednědobý výhled. Návrh rozpočtu dnes schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), novinářům to řekl vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Na letošek bylo na vědu a výzkum schváleno 32,8 miliardy korun, což bylo dosud nejvíc.

Podle Bělobrádka schválila RVVI i upravený výhled na další roky. Návrh bude nyní podle Bělobrádka projednán v meziresortním připomínkovém řízení a v květnu by se jím měla zabývat vláda.

Stát se podle vicepremiéra musí připravit také na to, že po roce 2024 nebude mít ČR tolik peněz na vědu a výzkum z evropských fondů jako v současnosti. Cílem je, aby na vědu a výzkum každoročně šlo jedno procento HDP. "Samozřejmě to nemůže zůstat jen na veřejných zdrojích, které budou mít postupně méně a méně peněz evropských a budou muset být nahrazeny národními penězi. Jde o to, aby tam byl také větší podíl peněz, které jdou z privátního sektoru," uvedl Bělobrádek.

Podívejte se na oběh skutečných planet okolo jiné hvězdy

V roce 2014 bylo z národních zdrojů na výzkum poskytnuto 27,284 miliardy a v roce 2015 pak 27,829 miliardy korun.

Podle údajů Českého statistického úřadu celkové výdaje na tuzemský výzkum a vývoj v posledních letech rostou, v roce 2015 dosáhly 88,7 miliardy. Více než polovinu ale do výzkumu investovaly podniky, zhruba třetina šla ze státního rozpočtu a zbývající část z peněz Evropské unie.

Přebytek rozpočtu klesl, fondy EU vysychají

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!