Přebytek rozpočtu klesl, fondy EU vysychají | E15.cz

Přebytek rozpočtu klesl, fondy EU vysychají

ČTK

Share on Facebook Messenger

Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 3,7 miliardy korun z lednových devíti miliard. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni ke konci února byl rozpočet v přebytku 27,7 miliardy korun.

Důvodem meziročního poklesu je menší množství peněz přijatých z EU, dodalo ministerstvo. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl meziročně o 39,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo. Především v první polovině loňského roku byly uhrazeny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci února ve schodku čtyři miliardy korun a loni ke konci února ve schodku 12,8 miliardy korun.

Ke konci února příjmy rozpočtu meziročně klesly o 19,6 miliardy na 197,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 4,4 miliardy na 193,5 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply o 13,8 miliardy na 99,1 miliardy korun.

"Výběr daní potvrzuje nejen relativně slušný růst české ekonomiky, ale také fungování opatření proti daňovým únikům. Na výdajové straně rozpočtu může zarážet vysoká meziroční dynamika běžných výdajů. Čerpání řady výdajů probíhá ale v průběhu roku nerovnoměrně, takže se zatím není třeba obávat o celoroční rozpočtový výsledek," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Každopádně je podle něj již zřejmé, že bude letos těžké zopakovat loňský přebytek v hospodaření.

Dnešní výsledky rozpočtu podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy ukazují, že ČR doplácí na nedostatečnou připravenost investičních projektů, které by splňovaly kritéria pro spolufinancování z prostředků EU.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal odhaduje že státní rozpočet dosáhne ke konci roku schodku 45 miliard korun proti plánovaným 60 miliardám. "Očekáváme totiž mírně lepší ekonomický vývoj, než na kterém byl rozpočtový plán založen," uvedl.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 11 miliard na 48 miliard korun. Za růstem inkasa je podle úřadu loňské zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Zároveň MF upozornilo, že inkaso pro rozpočet bylo negativně ovlivněno změnou rozpočtového určení daní od letošního ledna. Podíl rozpočtu na výnosu z DPH klesl ze 70,25 procenta na 69,68 procenta ve prospěch obcí na úkor státu.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,1 miliardy na 24,5 miliardy korun. Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci února na ně z rozpočtu šlo 86,9 miliardy korun, meziročně o 4,8 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 530,5 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.