Stínovou asociaci krajů povede exministr Pospíšil | e15.cz

Stínovou asociaci krajů povede exministr Pospíšil

Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Místopředseda ODS a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil povede Stínovou asociaci krajů. Místopředsedy budou Markéta Záleská z olomouckého sdružení a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Asociace vznikla letos v lednu jako protiváha Asociace krajů ovládané ČSSD, tvoří ji předsedové krajských zastupitelských klubů ODS.

Kraje v podzimních volbách ovládli znovu sociální demokraté, kteří získali 11 ze 13 hejtmanů. ODS má své zástupce pouze v hlavním městě, kde vládne koalice ODS a TOP 09. Podle šéfa asociace krajů a místopředsedy ČSSD Michala Haška vyjadřuje její stínový protějšek „zoufalství a personální prázdnotu“ ODS.

Hašek se na facebookovém profilu pozastavil nad tím, že Svoboda je místopředsedou obou asociací. „Pan docent Svoboda tak dopoledne bude reálně zasedat v radě asociace krajů a odpoledne bude muset běžet na stínovou asociaci, kde zkritizuje sám sebe,“ napsal Hašek a soudí, že tedy patrně i premiér Nečas se chystá stát stínovým ministerským předsedou.

„Bude velmi důležité, aby občanští demokraté měli na krajské úrovni své celostátní mluvčí, kteří budou schopni formulovat naše politické postoje,“ řekl novinářům předseda ODS Petr Nečas.

Pospíšil dnes řekl, že asociace by se měla scházet minimálně jednou za dva měsíce. Konkrétní podoba jednání ale bude podle něj ujasněna v příštích dvou týdnech. Věnovat by se měla například hospodaření krajů. „ČSSD a KSČM v krajích nevládnou dobře. Budeme chtít jasně vyčíslit, o kolik a jak narůstají dluhy krajů,“ řekl Pospíšil. Vadí mu také, že v některých krajích dostali na starosti školství zástupci komunistické strany. Podle Pospíšila to může mít na školství neblahý vliv.

Podle šéfky zastupitelského klubu ODS v Olomouckém kraji Záleské je dalším tématem, kterým se chce asociace zabývat, otevření regionálních železnic konkurenci. Primátor Svoboda dodal, že asociace se bude věnovat rovněž zaměstnanosti a vzdělání. Regionální školství by se podle něj mělo zaměřovat na potřeby konkrétního regionu.

Pospíšil dodal, že asociace nechce jen kritizovat, ale i nabízet pozitivní řešení krajských problémů. Sloužit by měla rovněž k výměně zkušeností mezi krajskými zastupiteli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery