Stropnický nabírá, rád by měl přes 30 tisíc vojáků | E15.cz

Stropnický nabírá, rád by měl přes 30 tisíc vojáků

ČTK

Ministerstvo obrany letos počítá s navýšením počtu vojáků o 1725. Úřad by také mohl mít na konci roku o téměř 250 více civilních zaměstnanců. Loni se v resortu zvýšil počet vojáků z povolání o 1214, přibylo také více než 120 občanských a státních zaměstnanců.

 

Podle současných tabulek by měl mít resort obrany 27 tisíc profesionálních vojáků. Po škrtech v době hospodářské krize se ale jejich počet postupně snížil na méně než 21 tisíc. Poslední dva roky armáda zahájila masivní nábor. Nedávno ministr obrany Martin Stropnický (ANO) i náčelník generálního štábu Josef Bečvář vyjádřili názor, že nynější zvažované počty jsou nedostatečné a počet profesionálů by se měl časem zvýšit na více než 30 tisíc.

K 1. lednu letošního roku sloužilo v resortu obrany podle statistik zveřejněných na armádním webu 23 184 profesionálních vojáků, což bylo o 1214 více než o rok dříve. Dalších 6515 lidí pracovalo na ministerstvu obrany jako občanští zaměstnanci a 1148 jako státní zaměstnanci. Celkem tak na úřadě bylo zaměstnáno 30 847. Čísla ale neobsahují pracovníky Vojenského zpravodajství, tajné služby, která pod ministerstvo obrany spadá.

Stropnický prezidentem. Kdo by ho na ministerstvu nahradil? Ve hře jsou dvě jména

Ministerstvo počítá s dalším výrazným nárůstem počtu vojáků i v letošním roce. "Ministerstvo obrany má ve státním rozpočtu na rok 2017 zabezpečeny rozpočtové prostředky pro meziroční navýšení počtů zaměstnanců o 1725 vojáků z povolání, 213 občanských zaměstnanců a 33 státních zaměstnanců," sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Předpokládaný nárůst počtu vojáků z povolání podle něj vychází z plánovaného náboru, který je, stejně jako loni, dva tisíc lidí, a zároveň počítá s odchody stávajících vojáků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!