Ťok: Děčínský jez může dostat povolení nejdřív v roce 2019 | E15.cz

Ťok: Děčínský jez může dostat povolení nejdřív v roce 2019

vizualice nového jezu u Děčína
vizualice nového jezu u Děčína
• 
ZDROJ: Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chystaný plavební stupeň u Děčína, který má pomoci zajistit celoroční splavnost Labe v Česku, může dostat stavební povolení nejdříve v roce 2019. Po jednání se saským protějškem Martinem Duligem v Drážďanech to uvedl český ministr dopravy Dan Ťok. Právě splavnost Labe byla jedním z hlavních témat návštěvy Ťoka a premiéra Bohuslava Sobotky v německé spolkové zemi Sasku sousedící s Českem.

„Pokud se nám podaří projít procesem posouzení vlivu na životní prostředí EIA, čeká nás územní řízení a získání výjimek pro zvláště chráněné živočichy. Pak budou následovat projekční práce, samozřejmě s tím, že musíme získat veškerou půdu, která je potřeba,“ řekl ministr při jednání s Duligem.

Česko usiluje o zachování celoroční splavnosti Labe, aby si zachovalo přístup k Severnímu moři. „Nejde jen o dopravu zboží, ale vidíme potenciál pro podnikatele a další zaměstnanost a pro turistické využití Labe. Existuje velký zájem provozovatelů vnitrozemské vodní turistiky na cestě z Prahy do Drážďan nebo opačným směrem,“ dodal Ťok.

Sasko ručí za splavnost řeky

Dulig podle prohlášení českého kolegu ubezpečil, že Sasko ručí za splavnost řeky. Sobotku dnes obdobně ujistili také premiéři Saska a Saska-Anhaltska, dvou německých spolkových zemí, jimiž Labe protéká.

Česko se chystá zajistit splavnost řeky na svém území výstavbou dvou plavebních stupňů u Děčína a Přelouče za tři miliardy korun. Německá strana od stavebních plánů na Labi ustoupila, zaručila se ale, že zajistí alespoň minimální plavební hloubku 160 centimetrů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.