Valdštejnové s žalobou neuspěli, Senát jim nemusí vydávat pozemky na Malé Straně | E15.cz

Valdštejnové s žalobou neuspěli, Senát jim nemusí vydávat pozemky na Malé Straně

ČTK

Pražský městský soud pravomocně zamítl žalobu potomka šlechtického rodu Valdštejnů Ernsta Waldsteina Wartenberga, který se po Senátu domáhal vydání zkonfiskovaných pozemků na pražské Malé Straně a Hradčanech.

Některé z pozemků, na které si Wartenberg činil nárok, leží přímo u sídla horní komory Parlamentu. Stát nemovitosti zabavil na základě Benešových dekretů.

Žalobu nepravomocně zamítl již v prosinci 2014 Obvodní soud pro Prahu 1. Z jeho verdiktu vyplývá, že Wartenberg se domáhal zrušení příslušných rozhodnutí pozemkového úřadu s tím, že není jasné, podle jakého dekretu byly pozemky zkonfiskovány, a že tedy pro nedodržení zákonného postupu se konfiskace prakticky vůbec neuskutečnila. Soudce ale konstatoval, že ke zrušení rozhodnutí není důvod, protože žalobcův otec nesplnil zákonnou podmínku zpětného nabytí občanství.

Senátní lavice přitahují celebrity, voliče ale nezajímají

Wartenbergova otce Karla odsoudil mimořádný lidový soud v České Lípě v roce 1946 k roku těžkého žaláře a ke ztrátě občanské cti a veškerého majetku za to, že "byl v době zvýšeného ohrožení republiky členem NSFK, tedy organizace podobné povahy jako SS".

Jeho syn v restitučních sporech dlouhodobě poukazuje na to, že letecký spolek NSFK rozhodně nebyl organizací podobnou fašistickým organizacím. Tvrdí také, že otec se nikdy nepřihlásil k německé národnosti, protože v tomto smyslu nikdy nepodepsal žádnou sčítací listinu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!