Ve volbách zabodovaly ženy, Okamura chce na Hrad | E15.cz

Ve volbách zabodovaly ženy, Okamura chce na Hrad

Ve volbách zabodovaly ženy, Okamura chce na Hrad
Tomio Okamura
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Pavel Otto

Pavel Otto

V senátních volbách tentokrát zabodovaly především ženy a protikorupční aktivista Libor Michálek. Vůbec nejvíce hlasů získala dosavadní senátorka Daniela Filipiová (ODS) v Praze 8. Ve finále ji volilo 19 284 lidí, což bylo třikrát více než v prvním kole. Jejímu protikandidátovi, místopředsedovi KSČM Jiřímu Dolejšovi tak nestačil ani bezmála dvojnásobný nárůst hlasů.

Dolejš si svou prohru vysvětluje tím, že proti němu občanští demokraté údajně vedli masivní kampaň. Přesto se prý ukázalo, že ODS je v hlavním městě v krizi. „Byla jsem celý minulý týden v ulicích a reakce lidí byly jednoznačné. Oni říkali, že v prvním kole voleb nešli volit, protože je obecné znechucení politikou. Ale vyburcovalo je právě to, že mým protikandidátem byl komunista,“ řekla Filipiová.

Levice přesto může hovořit o úspěchu, protože v Praze 4 vyhrála v barvách ČSSD nestranická kandidátka, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR Eva Syková. Ta porazila herce Tomáše Töpfera (ODS), který tak z horní komory parlamentu odchází. Syková získala 12 243 hlasů, což bylo o 1167 více než její soupeř.

Co do počtu získaných procent zabodovala s téměř 74 procenty hlasů bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Ta šla v obvodu Brno město do klání za Stranu zelených proti odborářce Stanislavě Slavíkové. Kandidátka socialistů dostala jen 17 procent. I když byly ženy úspěšné, v horní komoře parlamentu jich bude zasedat o jednu méně než dosud, konkrétně obsadí 14 z celkových 81 křesel.

Vůbec největší podíl hlasů – přes 74 procent – posbíral protikorupční aktivista a nestraník Libor Michálek. V Praze 2, kde ho nasadila KDU-ČSL spolu se zelenými a Českou pirátskou stranou, porazil Stanislava Křečka (ČSSD).

Novou tváří v Senátu a rovněž jeho nejmladším členem bude pražský podnikatel Tomio Okamura. Ten na Zlínsku porazil sociálního demokrata Stanislava Mišáka s více než 66 procenty získaných hlasů. Okamura vzápětí oznámil, že se bude ucházet o úřad hlavy státu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!