Veterináři zabijí šest tisíc ptáků kolem ohnisek chřipky | E15.cz

Veterináři zabijí šest tisíc ptáků kolem ohnisek chřipky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vedle drobných chovů půjde i o reprodukční chov kachen společnosti Sebol, kde je šest tisíc ptáků. Zničit se v něm také bude muset 60 tisíc násadových vajec. O kolik kusů drůbeže celkem půjde, se zatím přesně neví. Ptačí chřipka se do Česka dostala zhruba po deseti letech, je i ve většině evropských států. V Česku jsou zatím potvrzena tři ohniska na jižní Moravě.

"Utrácení bude zahájeno dnes odpoledne," řekl Semerád. V nejbližších chovech u ohnisek jde o 1100 zvířat. Podle něj je větší komerční chov pouze zmíněný chov kachen. "Utrácení bude provádět naše pohotovostní středisko, a to jak z Brna, tak z Hradce Králové," dodal Semerád. Se zabíjením zvířat pomůžou i vojáci. Drůbež se bude utrácet v malých chovech injekčně, ve větších chovech pak za použití CO2 v malých i velkých kontejnerech.

"V oblastech se neustále objevují nová hlášení o úhynu," vysvětlil ředitel, proč se k plošnému vybití veterináři rozhodli.

Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.

Ohniska jsou zatím v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Další ještě nebyla potvrzena, prošetřují se.

V různých evropských zemích zasáhla ptačí chřipka s různou intenzitou, podle odborníků tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví i v Česku.

Ptačí chřipka se v EU v posledních měsících vyskytla mimo jiné na farmách v Británii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku nebo v Chorvatsku. Koncem loňského roku také výskyt této nemoci ohlásilo Slovensko, Bulharsko nebo Irsko. Tento týden se k nim přiřadilo i Česko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video