Francie dělá tlustou čáru za ptačí chřipkou. Zlikviduje milion hus a kachen | E15.cz

Francie dělá tlustou čáru za ptačí chřipkou. Zlikviduje milion hus a kachen

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzské úřady dnes ve snaze zastavit šíření viru ptačí chřipky začaly k nelibosti místních chovatelů hromadně likvidovat kachny a husy chované ve výbězích. 

Vybily již více než 300.000 kusů v oblastech napadených virem a podle listu Le Monde do 20. ledna chystají postupně z preventivních důvodů stejný osud dalším nejméně 700.000 kusů opeřenců.

Nové ohnisko ptačí chřipky se počátkem minulého měsíce vyskytlo na kachní farmě na jihozápadě Francie, kde uhynulo 2000 z 5000 kachen. Již koncem listopadu se stejný vysoce nakažlivý virus H5N8 vyskytl u divokých kachen v oblasti Pas-de-Calais na severu Francie. Virus choroby minimálně u volně žijících ptáků ještě dříve zaznamenali v desítce evropských zemí.

"Odvětví umírá", stálo na transparentu desítek chovatelů, kteří dnes proti preventivní likvidaci jejich chovů demonstrovali u budovy vedení departementu Gers, který je nejvíce postižen. "Toto odvětví je ohroženo. Vážně uvažujeme o tom, že zastavíme činnost. Dále takto bez příjmů není možné pracovat," prohlásil chovatel kachen Christian Candelon.

"Vláda přijala skutečně velmi tvrdá opatření vůči našim chovatelům, ale jsou nejspíš jedinou šancí, jak umožnit obnovu této branže," řekl demonstrujícím předseda rady departementu a socialistický poslanec za Gers Philippe Martin.

Takzvanou ptačí chřipku, která byla známa již v 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, označovaný jako H5N1, se objevil zhruba před 20 lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video