Vláda projedná pojmenování letiště po Václavu Havlovi | E15.cz

Vláda projedná pojmenování letiště po Václavu Havlovi

ČSA s novými reklamními nosiči
ČSA s novými reklamními nosiči
• 

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce ve vládě otevřít otázku pojmenování pražského ruzyňského letiště po Václavu Havlovi. K změně jména letiště dnes ministerstvo vyzval pražští radní.

Vlastníkem Letiště Praha je stát a hlavní město nemá v této věci žádné pravomoci. Ministr financí již dostal v této záležitosti tolik podnětů, že bude tuto debatu iniciovat na vládě, řekl k otázce přejmenování letiště mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

„Je to věc, která bude světu jednoznačně ukazovat význam Václava Havla, a Prahu velmi zviditelní,“ řekl po jednání rady pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Je to osobnost, která nás ve světě proslavila asi úplně nejvíce,“ doplnil náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Praha podle primátora zatím neuvažuje o pojmenování ulic nebo náměstí ani o umístění případných pomníků. Za prioritu považuje přejmenování letiště. Podle primátora nechce hlavní město jméno zesnulého prezidenta dát libovolné ulici v okrajové části města a v centru už všechna prostranství svá jména mají. Náměstek Hudeček dodal, že některé městské části ale už o pojmenování míst podle Havla projevily zájem.

S výzvou, aby bylo pražské letiště v Ruzyni pojmenováno po Václavu Havlovi, přišel před Vánoci režisér a producent Fero Fenič. Na internetu ji už podpořilo téměř 80 tisíc lidí. Připojila se k ní i řada osobností kulturního a veřejného života.

Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - „Vaclav Havel Prague International Airport“.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video