Vnitro si chce došlápnout na černé šerify | E15.cz

Vnitro si chce došlápnout na černé šerify

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka
Pavel Otto

Pavel Otto

Ministerstvo vnitra chce převzít prakticky veškerou kontrolu nad soukromými bezpečnostními agenturami a v případě porušení zákonů jim odebírat licence. S novou a podle některých odborníků velice silnou pravomocí, která se bude vztahovat na plných šest tisícovek firem s více než 50 tisíci zaměstnanci, počítá návrh zákona o soukromých bezpečnostních službách. Šéf rezortu Jan Kubice ho do konce září předloží vládě.

Podle mluvčího ministerstva Pavla Nováka bude kontrola dvojího druhu. Zatímco vydávat závazné pokyny k odstranění nedostatků či vystavovat a odebírat licence budou úředníci, samotný dohled nad činností agentur bude provádět republiková policie. „Policisté budou moci například kontrolovat, zda pracovníci služeb postupují v souladu se zákonem, nejsou opilí, pod vlivem drog či kontrolovat jejich průkazy,“ upřesnil Novák.

Podle stínového ministra vnitra ČSSD Jeronýma Tejce ale ministerstvo ani policie dozor nezvládnou. „Pokud by kontrola nad šesti tisícovkami tuzemských agentur měla být skutečně efektivní, došlo by k nezvladatelnému finančnímu a kapacitnímu přetížení státu,“ řekl deníku E15 Tejc.

Návrh podle ministerstva předpokládá, že zaměstnanci a majitelé firem poskytujících bezpečnostní služby budou mít stejná práva jako ostatní občané. V oblasti trestního zákona a trestního řádu tak budou limitováni ustanoveními o nutné obraně, krajní nouzi či zadržení podezřelého.

Tejc považuje omezení černých šerifů definovaná v návrhu za nedostatečná a vágní. „Je tam jen velmi obecně řešeno sledování, odposlechy a zásahy do soukromí jak fyzických, tak právnických osob,“ poznamenal poslanec. Ten se navíc domnívá, že u takzvaných donucovacích prostředků norma naopak práva agentur posiluje, protože třeba u použití pout není stanovena doba, jak dlouho mohou být nasazena.

Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, která dosud podobnou právní úpravu nepřijala.

Některé povinnosti agentur

Budou muset oznámit jakoukoli událost, při které bude zraněn nebo usmrcen člověk. Nebudou moci uzavřít smlouvu, jejímž cílem by bylo zjištění sexuálních styků nebo orientace kohokoli s výjimkou, kdy by si službu objednal manžel nebo registrovaný partner, anebo by šlo o mravnostní trestné činy proti dětem a mládeži.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.