Výbor lidovců podpořil nominaci místopředsedy strany Hladíka na ministra životního prostředí | e15.cz

Výbor lidovců podpořil nominaci místopředsedy strany Hladíka na ministra životního prostředí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Celostátní výbor KDU-ČSL při jednání v Želivě na Pelhřimovsku podpořil nominaci místopředsedy strany Petra Hladíka na ministra životního prostředí. Měl by nahradit Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která končí ze zdravotních důvodů. Předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka řekl, že Hubáčková potřebuje odejít z ministerské funkce k 31. říjnu. Jmenování Hladíka ministrem chce Jurečka stihnout do konce listopadu. V mezičase by měl vést ministerstvo životního prostředí Jurečka, o což premiér Petr Fiala (ODS) požádá prezidenta Miloše Zeman. S ním se měl Hladík sejít, ale lidovci schůzku odvolali kvůli úternímu zásahu policie v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu.

„Pro mě osobně to, že někdo je osloven policií, jde podat vysvětlení, případně dá k dispozici prohlídku své kanceláře a své korespondence, není důvod pro to, abych člověka vyautoval z politického a veřejného života,“ řekl Jurečka. Hladík podle něho předsednictvu a výboru celou záležitost jasně vysvětlil. Celostátní výbor má 39 členů, čtvrtina členů byla proti této podpoře.

Hladík dnes novinářům řekl, že je pro něj důležité očistit své jméno. Informace, které se objevily v médiích byly podle něho minimálně nepřesné. „Nejsem z ničeho obviněn a nejsem si ani vědom, že bych kdykoli dělal cokoli, co by bylo v rozporu se zákony České republiky,“ řekl Hladík. Je připravený s policií dál spolupracovat, řekl ale, že ho po podání vysvětlení již nekontaktovala.

O rozhodnutí strany už Jurečka informoval předsedy ostatních koaličních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS). „Informoval jsem ho o tom, že Petr Hladík nám podal jasné vysvětlení, za kterým my stojíme. Naše otázky byl schopen jednoznačně zodpovědět. S ohledem na to, že byl podat vysvětlení, není obviněn, my za jeho nominací stojíme. Pan premiér to vzal na vědomí,“ řekl Jurečka. Fiala na dotaz ČTK uvedl, že rozhodnutí lidovců podpořit nominaci Hladíka respektuje, osobně se s ním setká. “Věřím, že veřejnosti vše transparentně vysvětlí,„ uvedl dnes Fiala.

Policisté v kauze privatizace městských domů požádala Hladíka o podání vysvětlení. Hladík dnes zopakoval, že nebyl z ničeho obviněn a s policií spolupracoval. Do budoucna chce očistit své jméno, uvedl.

Prezidentské volby 2023: Kdy přesně se konají a jak probíhají?

Video se připravuje ...

Policie v úterý zasahovala v Brně na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Byli také v městské černovické pískovně nebo u místostarosty Černovic a jednatele pískovny Jiřího Hasoně. Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Městský soud vzal dnes všech sedm lidí do vazby.

Politici přistupují různě k situacím, kdy se v jejich blízkém okolí objeví někdo trestně stíhaný. Kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem v pražské kauze Dozimetr oznámil v červnu rezignaci tehdejší ministr školství Petr Gazdík (STAN). Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ke konci září odešla z vedení komory po kritice, že podnikatel Zakaría Nemrah, obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem jejího muže na jejich svatbě a je také kmotrem jejího dítěte. Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se sice podstatnou část své politické kariéry potýká s vyšetřováním a trestním stíháním v souvislosti s farmou Čapí hnízdo a s podezřením ze střetu zájmů, výzvy k odstoupení ale dosud vždy odmítal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video