Výbuch v Praze způsobil únik plynu z potrubí pod chodníkem | E15.cz

Výbuch v Praze způsobil únik plynu z potrubí pod chodníkem

Silný výbuch rozbil okna v širokém okolí, řada lidí byla pořezána od střepů. Sutiny domu prohledávají podle Hulana cvičení psi.
Silný výbuch rozbil okna v širokém okolí, řada lidí byla pořezána od střepů. Sutiny domu prohledávají podle Hulana cvičení psi.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávný výbuch v pražské Divadelní ulici způsobil unikající plyn z potrubí pod chodníkem několik metrů před poškozeným domem. Kriminalisté to zjistili tlakovou zkouškou potrubí. Na místě jsou nyní vzpěry, které dům podpírají. K místu úniku se kriminalisté tedy dostanou až ve chvíli, kdy budou vzpěry odstraněny. Na policejním webu o tom informoval pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

„Vyšetřování není dosud ukončeno. Do té doby nelze specifikovat příčinu výbuchu, zda je to v důsledku působení nešťastné náhody nebo jiných vlivů,“ řekl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Podle něj je nejprve nutné zkontrolovat potrubí, které je pod zemí.

Silný výbuch nastal ve čtyřpodlažním domě v pondělí 29. dubna dopoledne. Exploze zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy. Škody se odhadují na desítky milionů korun, jejich sčítání ale ještě neskončilo. „Kriminalisté opětovně žádají, aby se ten, kdo tak ještě neučinil, dostavil nahlásit vzniklé škody v souvislosti s tímto výbuchem,“ uvedl Daněk.

Policie zveřejnila video, na kterém je výbuch plynu v Divadelní zachycen:

V jedné části poškozené budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. Jen tyto škody budou nejméně 20 až 30 milionů korun, uvedl již dříve mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Policie předběžně celkové škody způsobené výbuchem odhadla na 100 milionů korun. Majitel budovy Řízení letového provozu nyní dům zajišťuje a stále jej zkoumá statik. „Až budeme mít hotovou zprávu, teprve na jejím základě pak bude vypracován plán opravy,“ řekl mluvčí společnosti Richard Klíma. Dodal, že společnost čeká na ukončení vyšetřovacího spisu, teprve potom bude jednat o náhradě škod s pojišťovnou nebo případně s plynárnami.

Další milionové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí. Tlaková vlna zničila řadu originálních děl. Škody vzniknou i na ušlém nájemném, na zdraví a majetku lidí, na okolních domech nebo zaparkovaných autech.

Výbuch navíc vyrazil část skleněných výplní Národního divadla a Nové scény. Nedaleká Akademie věd a dvě fakulty Univerzity Karlovy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře. Školy musely na několik dní omezit svůj provoz.

Většina zranění byla lehkého charakteru, dva lidé však byli poraněni vážně. Jeden utrpěl otřes mozku, poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý skončil s tříštivou zlomeninou nohy v nemocnici v Motole. Ostatní zraněné, které záchranáři převezli z místa neštěstí do pražských nemocnic, ošetřili lékaři ambulantně. Nejvíce zraněných přijala Thomayerova nemocnice, sedm mužů a dvě ženy.

Magistrát postiženým lidem slíbil finanční jednorázovou finanční pomoc ve výši 20.000 korun na nápravu škod. „Lidé se na nás obracejí, jak a co mají vyplnit a dodat. Oficiálně jsme zatím žádnou žádost nepřijali,“ řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.