Za loupež 154 milionů deset a dvanáct let vězení

soud

soud Zdroj: profimedia.cz

Za loupež zhruba 154 milionů z vozu bezpečnostní agentury Group 4 Securitas (G4S) v roce 2002 dnes pražský městský soud uložil Tomáši Půtovi souhrnný dvanáctiletý a uprchlému Františku Hajnovi desetiletý trest vězení. Mají také nahradit škodu. Třetího obžalovaného, Maroše Šuleje, soud zprostil obžaloby. Dnešní verdikt je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Půta a Šulej byli v minulosti odsouzeni v procesu s Berdychovým gangem.

Podle žalobců Šulej s Půtou loupežné přepadení zorganizovali. Oba muži to odmítají, prý neměli s činem nic společného. Jako uprchlý je stíhán také František Hajn, podle obžaloby byl spolupachatelem loupeže. Před spravedlností se skrývá zřejmě v Dominikánské republice.

K samostatnému projednání pak soud vyčlenil skutky někdejšího pracovníka operačního střediska G4S Antonína Salety. Muž byl v únoru zadržen ve Venezuele, podle žalobců s loupeží také pomáhal. Zločinu se podle policie účastnili i další lidé, minimálně dva z nich jsou již ovšem po smrti.

Loupež se odehrála 16. září 2002 dopoledne. Hajn s nejméně dalšími dvěma lidmi prý tehdy v přestrojení za policisty zastavili pancéřové vozidlo bezpečnostní agentury, když právě vyjíždělo od Citibank na Evropskou třídu v Praze 6. Hajn údajně vytáhl zbraň a osádce vozu pohrozil i výbušninou. Řidiče tak podle státního zástupce donutil k otevření vozu i k tomu, aby se s vedoucím osádky přesunuli do přechodové komory auta. Sám si pak prý sedl na místo spolujezdce a s pistolí v ruce je hlídal.

Třetího obžalovaného, Maroše Šuleje, soud zprostil obžaloby. Dnešní verdikt je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Půta a Šulej byli v minulosti odsouzeni v procesu s Berdychovým gangem.

Vývoj případu:

Neznámí muži přepadli v září 2002 na Evropské třídě v Praze 6 vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, které odváželo ze Citibank a dalších objektů peníze. Ve vozidle byli tři ozbrojení strážci a zhruba 154 milionů korun. Lupiči byli ozbrojeni a měli výbušninu. Dva z nich byli oblečeni v uniformách zásahové policejní jednotky.

V souvislosti s předchozím pozatýkáním takzvaného Berdychova gangu, který v přestrojení za policisty unášel podnikatele a přepadal kamiony, se v roce 2004 objevily informace, že by za loupeží na Praze 6 mohl stát tento gang. V Irsku byli o dva roky později na základě eurozatykače zatčeni a umístěni do vazby Tomáš Půta a Maroš Šulej, podezřelí z napojení na takzvaný Berdychův gang.

Po dalších dvou letech nejvyšší soud v irském Dublinu potvrdil verdikt soudu, jenž rozhodl o vydání Půty a Šuleje k trestnímu stíhání do Česka, avšak jen pro stíhání v kauze Berdychova gangu. V témže měsíci byli Půta a Šulej převezeni do ČR a vzati do vazby.